Områdesnämnden för naturvetenskap, är fakultetens beslutande organ. I områdesnämnden tas beslut om exempelvis strategisk plan, budget för institutionerna, vilka läraranställningar som ska utlysas och innehållet i dessa, remissvar, studieplaner för forskarutbildningen och grundutbildningen och riktlinjer för hur vissa frågor ska hanteras. Områdesnämndens protokoll.

 

Fakultetens dekanus
Professor Henrik Cederquist
Fysikum
cederq@fysik.su.se
 

 

 

 

Prodekanus
Professor Ylva Engström
Institutionen för molekylär biovetenskap, Wenner-Grens institut
ylva.engstrom@su.se

 

 

 

 

 

 

 

 

Grundutbildningsberedningen
Ordförande
Professor Joakim Edsjö
Fysikum
edsjo@fysik.su.se

       

 

 

 

 

 

Grundutbildningsberedningen
Vice ordförande
Professor Alasdair Skelton
Institutionen för geologiska vetenskaper
alasdair.skelton@geo.su.se

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------
 

Matematisk-fysiska sektionen
 

Ordinarie ledamöter
Sektionsdekan, professor Tom Britton
Matematiska institutionen
tom.britton@math.su.se

Vice ordförande, universitetslektor Maria Andrée  
Institutionen för matematikämnets och naturvetenskapsämnenas didaktik
maria.andree@mnd.su.se

Professor Annica Ekman
Meteorologiska institutionen
annica@misu.su.se

Gruppsuppleant
Professor Sten Hellman
Fysikum
sten@fysik.su.se

--------------------------------------------------------------------------------------

Kemiska sektionen
 

 

 

Ordinarie ledamöter
Sektionsdekan, professor Lennart Bergström
Institutionen för material- och miljökemi
lennart.bergstrom@mmk.su.se

 

 

 


 

Vice ordförande, professor Berit Olofsson,
Institutionen för organisk kemi
Berit.Olofsson@su.se

Professor Lena Mäler
Institutionen för biokemi och biofysik
lena.maler@dbb.su.se

Gruppsuppleant
Professor Einar Hallberg
Institutionen för biokemi och biofysik
einar.hallberg@dbb.su.se
 

--------------------------------------------------------------------------------------

Biologiska sektionen
 

 

 

Ordinarie ledamöter
Sektionsdekan, professor Sören Nylin
Zoologiska institutionen
soren.nylin@zoologi.su.se

 

 

 


 

Vice ordförande, professor Catarina Rydin
Institutionen för ekologi miljö och botanik  
Catarina.Rydin@su.se

Professor Eva Sverremark Ekström
Institutionen för molekylär biovetenskap Wenner-Grens institut
eva.sverremark@su.se

Gruppsuppleant
Professor Mattias Mannervik
Institutionen för molekylär biovetenskap Wenner-Grens institut
mattias.mannervik@su.se

--------------------------------------------------------------------------------------

Sektionen för geo- och miljövetenskaper
 

 



Ordinarie ledamöter
Sektionsdekan, professor Barbara Wohlfarth
Institutionen för geologiska vetenskaper
barbara@geo.su.se

 

 

 


Vice ordförande, universitetslektor Jerker Jarsjö
Institutionen för naturgeografi
jerker.jarsjo@natgeo.su.se

Professor Christina Rudén
Institutionen för miljövetenskap och analytisk kemi
christina.ruden@aces.su.se

Gruppsuppleant
Universitetslektor Steffen Holzkämper
Institutionen för naturgeografi
steffen.holzkaemper@natgeo.su.se

--------------------------------------------------------------------------------------

Fackliga representanter

Birgitta Åkerman, ordinarie Saco-rådet
birgitta@big.su.se

Mona Hverven, suppleant Saco-rådet
Lisbeth Häggberg, ordinarie ST
Lisbeth@st.su.se

Daniel Emanuelsson, suppleant ST
daniel.emanuelsson@mmk.su.se

--------------------------------------------------------------------------------------


Studeranderepresentanter

Ordinarie representanter

Jesper Norell jesper.norell@fysik.su.se

Måns Karlsson mansk@math.su.se

Yuan Guo yuan.guo@su.se

Suppleanter

Erik Lindsund erik.lindsund@su.se

Kårens vice ordförande studentinflytande@sus.su.se

Kårens studiebevakare studiebevakare.natfak@sus.su.se