Här kan du spara ner riktlinjer och blanketter avseende disputationer vid Naturvetenskapliga fakulteten. 

Januari

Namn: Lindsay Krall
Datum för disputation: 2017-01-10
Institution: Geologiska Vetenskaper
Forskarutbildningsämne: Geologi
Avhandlingens titel: The mobility of natural uranium in Forsmark, Sweden through geologic time

Namn: Sylvia Eriksson
Tid för disputation: 2017-01-13, kl. 10.00
Institution: DBB
Forskarutbildningsämne: Biofysik och biokemi
Avhandlingens titel: Molecular properties of disordered plant dehydrins - Membrane interaction and function in stress
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B.

Namn: Dennis Lindqvist
Tid för disputation: 2017-01-17, kl. 10.00
Institution: ACES
Forskarutbildningsämne: Miljökemi
Avhandlingens titel: HYDROXYLATED POLYBROMINATED DIPHENYL ETHERS IN BALTIC SEA BIOTA Natural production, food web distribution and biotransformation.
Plats: Nordenskiöldsalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 12

Namn: Damien Johann Bolinius
Tid för disputation: 2017-01-20, kl. 10.00
Institution: Department of Environmental Science and Analytical Chemistry
Forskarutbildningsämne: Applied Environmental Science
Avhandlingens titel: Methods to measure mass transfer kinetics, partition ratios and atmospheric fluxes of organic chemicals in forest systems
Plats: Nordenskiöldsalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 12.

Namn: Theo Backman
Tid för disputation: 2017-01-20, kl. 13.00
Institution: Matematiska institutionen
Forskarutbildningsämne: Matematik
Avhandlingens titel: Configuration Spaces, Props and Wheel-free Deformation Quantization
Plats: Sal 14, hus 5, Kräftriket, Roslagsvägen 101.

Namn: Paul Dahlin
Tid för disputation: 2017-01-27, kl. 10.00
Institution: DEEP
Forskarutbildningsämne: Växtfysiologi
Avhandlingens titel: Analysis of sterol metabolism in the oomycete pathogens Saprolegnia parasitica and Phytophthora infestans
Plats: Sal P216, Arrheniuslaboratorierna, Svante Arrhenius väg 20.

Februari

Namn: Lisa-Marie Bröder
Tid för disputation: 2017-02-03, kl. 10.00
Institution: Department of Environmental Science and Analytical Chemistry
Forskarutbildningsämne: Tillämpad miljövetenskap/Applied Environmental Science
Avhandlingens titel: Transport, degradation and burial of organic matter released from permafrost to the East Siberian Arctic Shelf
Plats: Nordenskiöldsalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 12

Namn: Michaela Nejedla
Tid för disputation: 2017-02-03, kl. 09.30
Institution: MBW
Forskarutbildningsämne: Cellbiologi
Avhandlingens titel: Profilins and the Control of the Microfilament and Microtubule systems in Adherent Cells
Plats: Sal E306, Arrheniuslaboratorierna, Svante Arrhenius väg 20 C.

Namn: Håkon Robbestad Gylterud
Tid för disputation: 2017-02-09, kl. 13.00
Institution: Matematiska institutionen
Forskarutbildningsämne: Matematik
Avhandlingens titel: Univalent types, sets and multisets - investigations in dependent type theory
Plats: Sal 14, hus 5, Kräftriket, Roslagsvägen 101.

Namn: Karolis Uziela
Datum för disputation: 2017-02-10, kl. 14.00
Institution: Biokemi och Biofysik
Forskarutbildningsämne: Biokemi med inriktning mot bioinformatik
Avhandlingens titel: Protein model quality assessment
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B.

Namn: Nadia Ilchenko
Tid för disputation: 2017-02-10, kl. 10.00
Institution: Organisk kemi
Forskarutbildningsämne: Organsik kemi
Avhandlingens titel:  Novel Applications of Benziodioxole Reagents in Synthesis of Organofluorines
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B.

Namn: Juri Palmtag
Tid för disputation: 2017-02-10, kl. 13.00
Institution: Naturgeografi
Forskarutbildningsämne: Naturgeografi
Avhandlingens titel: Landscape partitioning and burial processes of soil organic carbon in contrasting areas of continuous permafrost

Namn: Juan Camilo Acosta Navarro
Tid för disputation: 2017-02-17, kl. 13.00
Institution: ACES
Forskarutbildningsämne: Tillämpad miljövetenskap
Avhandlingens titel: Anthropogenic influence on climate through changes is aerosol emissions from air pollution and land use change
Plats: Nordenskiöldsalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 12

Namn: Kostas Tsirigos
Tid för disputation: 2017-02-23, kl. 10.00
Institution: DBB
Forskarutbildningsämne: Biokemi med inriktning mot bioinformatik
Avhandlingens titel: Bioinformatics methods for topology prediction of membrane proteins 
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B

Namn: Rozanna Avagyan
Tid för disputation: 2017-02-24, kl. 10.00
Institution: Institutionen för miljövetenskap och analytisk kemi
Forskarutbildningsämne: Analytisk kemi
Avhandlingens titel: From source to the environment: Strategies for determination of hydroxylated polycyclic aromatic hydrocarbons in complex particulate matrices
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B

Namn: Evelyne Hamacher-Barth
Tid för disputation: 2017-02-24, kl. 10.00
Institution: Atmosfärvetenskap och oceanografi
Forskarutbildningsämne: MISU
Avhandlingens titel: The high Arctic summer aerosol – size, chemical composition, morphology and evolution over  the pack ice
Plats: De Geersalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 14

Mars

Namn: Henrik Grythe
Tid för disputation: 2017-03-17, kl. 10.00
Institution: Department of Environmental Science and Analytical Chemistry (ACES)
Forskarutbildningsämne: Tillämpad miljövetenskap/Applied Environmental Science
Avhandlingens titel: Quantifying sources and removal mechanisms of atmospheric aerosol particles
Plats: Nordenskiölsdalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 12

Namn: Jeanette Ståhlstedt
Tid för disputation: 2017-03-17, kl. 10.00
Institution: Zoologiska
Forskarutbildningsämne: Zoologisk systematik och evolutionsforskning
Avhandlingens titel: Pholygeny, taxonomi and spieces delimination of water mites
Plats: Lilla hörsalen, Naturhistoriska riksmuseet, Frescativägen 40 

Namn: Maria Bighiu
Tid för disputation: 2017-03-24, kl. 10.00
Institution: Miljövetenskap och analytisk kemi
Forskarutbildningsämne: Tillämpad miljövetenskap
Avhandlingens titel: Use and environmental impact of antifouling paints in the Baltic Sea
Plats: De Geersalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 14    

Namn: Muhammed Alley Hameedi
Tid för disputation: 2017-03-27, kl. 10.00
Institution: Fysikum
Forskarutbildningsämne: Fysik
Avhandlingens titel: Single Photon Sources and Single Quantum System enabled Communication
Plats: FB42, AlbaNova University Center, Roslagstullsbacken 21 

Namn: Reji Nedum Kandathil
Tid för disputation: 2017-03-29, kl. 13.00
Institution: MMK
Forskarutbildningsämne: Oorganisk kemi
Avhandlingens titel: Hydrogen incorporation in Zintl phases and transition metal oxides - new environments for the lightest element in the solid state

Namn: Jörgen Gladh
Tid för disputation: 2017-03-30, kl. 10.00
Institution: Fysik
Forskarutbildningsämne: Kemisk fysik
Avhandlingens titel: Ultrafast Probing of CO Reactions on Metal Surfaces

Namn: Lisa Lang
Tid för disputation: 2017-03-30, kl. 10.00
Institution: Biokemi och biofysik
Forskarutbildningsämne: Biokemi
Avhandlingens titel: SOD1 Aggregation 
Plats: Nordenskiöldsalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrenius väg 12.

Namn: Kristin Webling
Tid för disputation: 2017-03-31, kl. 13.00
Institution: Neurokemi
Forskarutbildningsämne: Neurochemistry and molecular neurobiology
Avhandlingens titel: Galanin receptor selective ligands
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B.

April

Namn: Van Nguyen
Tid för disputation: 2017-04-06, kl. 13.00
Institution: DEEP
Forskarutbildningsämne: Växtfysiologi
Avhandlingens titel: The actinorhizal symbioses of the uncultured Frankia cluster
Plats: Vivi Täckholmssalen (Q211), NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20.

Namn: Gabriella von Essen
Tid för disputation: 2017-04-07, kl. 10.00
Institution: MBW
Forskarutbildningsämne: Fysiologi
Avhandlingens titel: The flow of energy in the body attributed to brown adipose tissue
Plats: Vivi Täckholmssalen (Q-salen), NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20.

Namn: Emma Jakobsson
Tid för disputation: 2017-04-07, kl. 13.00
Institution: Fysikum
Forskarutbildningsämne: Teoretisk fysik
Avhandlingens titel: Shapes of spacetimes. Collected tales of black holes.
Plats: Sal FA32, AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullbacken 21.

Namn: Ting Geng
Tid för disputation: 2017-04-21, kl. 13.00
Institution: Fysikum
Forskarutbildningsämne: Fysik
Avhandlingens titel: Excited-state dynamics of small organic molecules studied by time-resolved photoelectron spectroscopy
Plats: Sal FA32, AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullbacken 21.

Namn: Jöran Petersson
Tid för disputation: 2017-04-27, kl. 10.00
Institution: MND
Forskarutbildningsämne: Matematikämnets didaktik
Avhandlingens titel: Mathematics achievement of early and newly immigrated students in different topics of mathematics
Plats: Sal G, Arrheniuslaboratorierna, Svante Arrhenius väg 20 C.

Namn: Lindsey Higgins
Tid för disputation: 2017-04-28, kl. 13.00
Institution: Naturgeografi
Forskarutbildningsämne: Naturgeografi
Avhandlingens titel: Linking lake variability, climate and human activity in Basotu, Tanzania

Namn: Jasper de Jong
Tid för disputation: 2017-04-28, kl. 10.00
Institution: MBW
Forskarutbildningsämne: Fysiologi
Avhandlingens titel: Who is Who in the Adipose Organ: A Look at the Heterogeneity of Adipocyte Biology
Plats: Vivi Täckholmssalen (Q211), NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20.

Maj

Namn: Jianguo Liu
Tid för disputation: 2017-05-02, kl. 10.00
Institution: Dep of Organic Chemistry
Forskarutbildningsämne: Organic Chemistry
Avhandlingens titel: Iridium Catalysed Asymmetric Hydrogenation of Olefins and Asymmetric Hydrogenation of Allylic Alcohols via Dynamic Kinetic Resolution
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius Väg 16 B

Namn: Sieglind Wallner Hahn
Tid för disputation: 2017-05-05, kl. 09.00
Institution: DEEP
Forskarutbildningsämne: Marin ekotoxikologi
Avhandlingens titel: Fishing for sustainability: Towards transformation in seagrass associated small-scale fisheries
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen), NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20

Namn: Gustav Strandberg
Tid för disputation: 2017-05-11, kl. 10.00
Institution: Meteorologiska Institutionen
Forskarutbildningsämne: Meteorologi och oceanografi
Avhandlingens titel: Regional climate vegetation interactions in Europe - a palaeo perspective
Plats: De Geersalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 14

Namn: Erik Lindstedt
Tid för disputation: 2017-05-12, kl. 10.00
Institution: Organisk kemi
Forskarutbildningsämne: Organisk kemi
Avhandlingens titel: Metal-Free O- and C-Arylation with Diaryliodonium Salts
Plats: Magnélisalen, Kemiska Övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B

Namn: Melissa Ines Gomis
Tid för disputation: 2017-05-12, kl. 10.00
Institution: ACES
Forskarutbildningsämne: Tillämpad miljövetenskap
Avhandlingens titel: From emission sources to human tissues: modelling the exposure to per- and polyfluoroalkyl substances
Plats: Nordenskiöldsalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 12

Namn: Caroline Schill
Tid för disputation: 2017-05-17, kl. 10.15
Institution: Stockholm Resilience Centre
Forskarutbildningsämne: Sustainability science
Avhandlingens titel: Human behaviour in social-ecological systems: Insights from economic experiments and agent-based modelling
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen), NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20

Namn: Bin Yang
Tid för disputation: 2017-05-17, kl. 13.00
Institution: Organisk kemi
Forskarutbildningsämne: Organisk kemi
Avhandlingens titel: Catalytic Stereoselective Formation of C–O,  C–C and C–B Bonds
Plats: Magnélisalen, Kemiska Övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B

Namn: Kristina Bolinder
Tid för disputation: 2017-05-19, kl. 10.00
Institution: Ekologi, miljö, botanik
Forskarutbildningsämne: Växtsystematik
Avhandlingens titel: Pollen and pollination of Ephedra (Gnetales)
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen), NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20

Namn: Bianca Manta
Tid för disputation: 2017-05-23, kl. 14.00
Institution: Organisk kemi
Forskarutbildningsämne: Organisk kemi
Avhandlingens titel: Quantum Chemical Studies of Enzymatic Reaction Mechanisms
Plats: Magnélisalen, Kemiska Övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B

Namn: Nils Hedberg
Tid för disputation: 2017-05-24, kl. 10.00
Institution: Ekologi, Miljö och Botanik
Forskarutbildningsämne: Marin Ekotoxikologi
Avhandlingens titel: Sea cages, Seaweeds and Seascapes
Plats: Vivi Täckholmssalen (Q-salen), NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20

Namn: Tanja Petrushevska
Tid för disputation: 2017-05-29, kl. 10.00
Institution: Fysikum
Forskarutbildningsämne: Fysik
Avhandlingens titel: Supernovae looked through gravitational telescopes
Plats: Sal FB42, AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullsbacken 21

Namn: Christian Helanow
Tid för disputation: 2017-05-29, kl. 10.00
Institution: Naturgeografi
Forskarutbildningsämne: Naturgeografi
Avhandlingens titel: Basal boundary conditions, stability and verification in glaciological numerical models
Plats: De Geersalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 14

Namn: Reji Nedum Kandathil
Tid för disputation: 2017-05-29, kl. 13.00
Institution: MMK
Forskarutbildningsämne: Materialkemi
Avhandlingens titel: Hydrogen incorporation in Zintl phases and transition metal oxides - new environments for the lightest element in solid state chemistry
Plats: Magnélisalen, Kemiska Övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B 

Namn: Mohammed Hakim Jaffer Ali
Tid för disputation: 2017-05-31, kl. 10.00
Institution: Institutionen för neurokemi
Forskarutbildningsämne: Neurochemistry with molecular neurobiology
Avhandlingens titel: Multifaceted roles of the transmembrane nuclear envelope protein, Samp1
Plats: Magnélisalen, Kemiska Övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B 

Juni

Namn: Tuong Thuy Bui
Tid för disputation: 2017-06-01, kl. 13.00
Institution: ACES
Forskarutbildningsämne: Tillämpad miljövetenskap
Avhandlingens titel: Assessing human exposure to phthalates, alternative plasticizers and organophosphate esters
Plats: William-Olssonsalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 14

Namn: Elin Stridfeldt
Tid för disputation: 2017-06-02, kl. 10.00
Institution: Organisk kemi
Forskarutbildningsämne: Organisk kemi
Avhandlingens titel: Hypervalent Iodine Reagents in Metal-Free Arylations and Vinylations  - Investigation of Suitable Coupling Partners and Synthesis of New Reagents
Plats: Magnélisalen, Kemiska Övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B 

Namn: Thomas Alexander Verschut
Tid för disputation: 2017-06-02, kl. 10.00
Institution: DEEP
Forskarutbildningsämne: Växtekologi
Avhandlingens titel: Searching for food in complex environments: Integrating processes at multiple spatial scales
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen), NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20

Namn: Johan Nordholm
Tid för disputation: 2017-06-05, kl. 10.00
Institution: Biokemi & Biofysik
Forskarutbildningsämne: Biokemi
Avhandlingens titel: Amphiphilic drift in the influenza NA transmembrane domain accommodates two functions
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B

Namn: Carl Wesslén
Tid för disputation: 2017-06-08, kl. 13.15
Institution: Fysikum
Forskarutbildningsämne: Fysik
Avhandlingens titel: Quantum Dot Spin Relaxation
Plats: Sal FB55, AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullsbacken 21

Namn: Jana Helena Johansson
Tid för disputation: 2017-06-09, kl. 10.00
Institution: ACES
Forskarutbildningsämne: Tillämpad miljövetenskap
Avhandlingens titel: Sources, transport and fate of perfluoroalkyl acids in the atmosphere
Plats: William-Olssonsalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 14

Namn: Alma Strandmark
Tid för disputation: 2017-06-09, kl. 10.00
Institution: Växtekologi
Forskarutbildningsämne: DEEP
Avhandlingens titel: Baltic shorelands facing climate change
Plats: Sal P216, NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20

Namn: Mikaela Behm
Tid för disputation: 2017-06-09, kl. 10.00
Institution: Wenner-Grens Institut (MBW)
Forskarutbildningsämne: Molekylär biovetenskap
Avhandlingens titel: Regulation of RNA editing
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen), NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20

Namn: Alexander Koutsouris
Tid för disputation: 2017-06-09, kl. 13.00
Institution: Naturgeografi
Forskarutbildningsämne: Naturgeografi
Avhandlingens titel: Building a coherent hydro-climatic modelling framework for the data limited Kilombero Valley of Tanzania
Plats: De Geersalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 14

Namn: Artita Srimanee
Tid för disputation: 2017-06-09, kl. 10.00
Institution: Neurokemi
Forskarutbildningsämne: Neurokemi med molekylär neurobiologi
Avhandlingens titel: Cell-penetrating peptides targeting glioblastomas for nucleic acid delivery in the blood-brain barrier model
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16B

Namn: Mircro Michel
Tid för disputation: 2017-06-09, kl. 13.00
Institution: DBB
Forskarutbildningsämne: Biokemi med inriktning mot bioinformatik
Avhandlingens titel: From sequence to structure: using predicted residue contacts to facilitate template-free protein structure prediction
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16B

Namn: Samuel Flis
Tid för disputation: 2017-06-12, kl. 13.00
Institution: Fysikum
Forskarutbildningsämne: Fysik
Avhandlingens titel: Searching for dark matter in the galactic halo with IceCube using high energy cascades
Plats: FB42, AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullsbacken 21

Namn: Yunxiang Li
Tid för disputation: 2017-06-13, kl. 13.00
Institution: Inst. för material- och miljökemi
Forskarutbildningsämne: Materialkemi
Avhandlingens titel: Modification of Zeolites and Synthesis of SAPO Templated Carbons
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16B

Namn: Babak Majidzadeh Garjani
Tid för disputation: 2017-06-13, kl. 13.00
Institution: Fysikum
Forskarutbildningsämne: Teoretisk fysik
Avhandlingens titel: On Aspects of Anyons and Quantum Graphs
Plats: Sal FB42, AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullsbacken 21

Namn: Jessica Olsen
Tid för disputation: 2017-06-14, kl. 14.00
Institution: MBW
Forskarutbildningsämne: Fysiologi
Avhandlingens titel: β-adrenergic Signalling Through mTOR
Plats: Sal E306, Arrheniuslaboratorierna, Svante Arrhenius väg 20C

Namn: Norris Lam
Tid för disputation: 2017-06-15, kl. 13.00
Institution: Naturgeografi
Forskarutbildningsämne: Naturgeografi
Avhandlingens titel: MODELING RATING CURVES FROM CLOSE-RANGE REMOTE SENSING
DATA
Plats: Nordenskiöldsalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 12

Namn: Anna Favati
Tid för disputation: 2017-06-16, kl. 13.00
Institution: Zoologiska institutionen
Forskarutbildningsämne: Etologi
Avhandlingens titel: The relationship between personality and social dominance in the domestic fowl, Gallus gallus domesticus – a critical perspective
Plats: Sal E306, Arrheniuslaboratorierna, Svante Arrhenius väg 20C

Namn: Luís Daniel Ferreira Vasconcelos
Datum för disputation: 2017-06-16
Institution: Neurokemi
Forskarutbildningsämne: Neurokemi med molekylär neurobiologi
Avhandlingens titel: Cell-penetrating peptide complexes with oligonucleotides; structure, binding and translocation in lipid membranes
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16B

Namn: Niels Weiss
Datum för disputation: 2017-06-16, kl. 13.00
Institution: Naturgeografi
Forskarutbildningsämne: Naturgeografi 
Avhandlingens titel: Permafrost carbon in a changing Arctic: On periglacial landscape dynamics, organic matter characteristics, and the stability of a globally significant carbon pool 

Namn: Greco González Miera
Datum för disputation: 2017-06-30, kl. 10.00
Institution: Organisk kemi
Forskarutbildningsämne: Organisk kemi
Avhandlingens titel: Development of Homogeneous and Heterogeneous Iridium Complexes for Catalytic Processes


September

Namn: Georgios Giovanoulis
Datum för disputation: 2017-09-01, kl. 10.00
Institution: Inst. för miljövetenskap och analytisk kemi (ACES)
Forskarutbildningsämne: Tillämpad miljövetenskap
Avhandlingens titel: What contributes to human body burdens of phthalate esters? An experimental approach
Plats: Nordenskiöldsalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 12

Namn: Carl Niblaeus
Datum för disputation: 2017-09-06, kl. 13.00
Institution: Fysikum
Forskarutbildningsämne: Teoretisk fysik
Avhandlingens titel: Studies of dark matter annihilation and production in the Universe

Namn: Yuan Zhong
Datum för disputation: 2017-09-08, kl. 13.30
Institution: Institutionen för material- och miljökemi
Forskarutbildningsämne: Materialkemi
Avhandlingens titel: Sub-grain structure in additive manufactured stainless steel 316L
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16B

Namn: Christoffer Fremling
Datum för disputation: 2017-09-08, kl. 13.00
Institution: Astronomi
Forskarutbildningsämne: Astronomi
Avhandlingens titel: Stripped envelope supernovae discovered by the Palomar Transient Factory
Plats:

Namn: Chrysoula Roufidou
Datum för disputation: 2017-09-08, kl. 13.00
Institution: Zoologi
Forskarutbildningsämne: Zoologi, funktionell zoomorfologi
Avhandlingens titel: Reproductive physiology of the female three-spined stickleback, Gasterosteus aculeatus
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen), NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20

Namn: Zeynep Ünsal
Datum för disputation: 2017-09-15, kl. 10.00
Institution: Naturvetenskapsämnenas didaktik
Forskarutbildningsämne: MND
Avhandlingens titel: Science education and bilingual students. Language, gestures and physical artefacts and instruction in bilingual class
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen), NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20

Namn: Fitsum Girum Yeshanew
Datum för disputation: 2017-09-20, kl. 10.00
Institution: Geological sciences
Forskarutbildningsämne: Geologi
Avhandlingens titel: Crustal evolution of the Arabian-Nubian shield
Plats: De Geersalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 14

Namn: Fredrik Lackmann
Datum för disputation: 2017-09-20, kl. 10.00
Institution: Molekylär biovetenskap, Wenner-Grens institut (MBW)
Forskarutbildningsämne: Molekylärbiologi
Avhandlingens titel: Nucleolar ribosome biogenesis
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen), NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20

Namn: Kaj Börjesson
Datum för disputation: 2017-09-22, kl. 13.00
Institution: Matematiska institutionen
Forskarutbildningsämne: Matematik
Avhandlingens titel: Free loop spaces, Koszul duality and A-infinity algebras
Plats: Sal 14, hus 5, Kräftriket, Roslagsvägen 101

Namn: Alice Sollazzo
Datum för disputation: 2017-09-27, kl. 10.00
Institution: MBW
Forskarutbildningsämne: Molekylär biovetenskap
Avhandlingens titel: Effect of mixed irradiation of alpha particles and X-rays on DNA damage and repair
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen), NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20

Namn: Jamila Haider
Datum för disputation: 2017-09-29, kl. 10.00
Institution: Stockholm Resilience Centre
Forskarutbildningsämne: Sustainability Science
Avhandlingens titel: Development for Resilience - Poverty traps and coevolution of social-ecological systems
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen), NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20

Namn: Jan Pietroń
Datum för disputation: 2017-09-29, kl. 13.00
Institution: Naturgeografi
Forskarutbildningsämne: Naturgeografi
Avhandlingens titel: Sediment transport from source to sink in the Lake Baikal basin: Impacts of hydroclimatic change and mining
Plats: De Geersalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 14


Oktober

Namn: Anna Shcherbakova
Datum för disputation: 2017-10-04, kl. 13.00
Institution: Fysikum
Forskarutbildningsämne: Fysik
Avhandlingens titel: Identification of b jets and searches for Dark Matter with the ATLAS experiment
Plats: Sal FP41, hus 1, AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullsbacken 21

Namn: Anon Bunrit
Datum för disputation: 2017-10-05, kl. 10.00
Institution: Organisk kemi
Forskarutbildningsämne: Organisk kemi
Avhandlingens titel: Direct Catalytic Nucleophilic Substitution of Non-Derivatized Alcohols
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16B

Namn: Alexander Lewerentz
Datum för disputation: 2017-10-06, kl. 10.00
Institution: Geologiska vetenskaper
Forskarutbildningsämne: Geologi
Avhandlingens titel: Regional metamorphic fluid flow: fluid-induced alteration of metasedimentary rocks.

Namn: Denis Warshan
Datum för disputation: 2017-10-06, kl. 10.00
Institution: DEEP
Forskarutbildningsämne: Växtfysiologi
Avhandlingens titel: Cyanobacteria in symbiosis with boreal forest feathermosses- from genome evolution and gene regulation to impact on the ecosystem
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen), NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20

Namn: Lindsey Higgins
Datum för disputation: 2017-10-06, kl. 13.00
Institution: Geologiska vetenskaper
Forskarutbildningsämne: Geo
Avhandlingens titel: Linking lake variability, climate and human activity in Basotu, Tanzania
Plats: De Geersalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 14

Namn: Thomas Kvorning
Datum för disputation: 2017-10-10, kl. 13.00
Institution: Fysikum
Forskarutbildningsämne: Teoretisk fysik
Avhandlingens titel: Non-local behaviour from local interactions
Plats: FR4, AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullsbacken 21

Namn: Fei Peng
Datum för disputation: 2017-10-11, kl. 13.00
Institution: MMK
Forskarutbildningsämne: Oorganisk kemi
Avhandlingens titel: Structure Characterization of Beam Sensitive Materials by Rotation Electron Diffraction - the Impacts of Sample Cooling
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16B

Namn: Iván Hernández-Neuta
Datum för disputation: 2017-10-12, kl. 10.00
Institution: Department of Biochemistry and Biophysics
Forskarutbildningsämne: Biochemistry
Avhandlingens titel: Nucleic acid analysis tools: Novel technologies and biomedical applications
Plats: Nordenskiöldsalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 12

Namn: Hani Nasser Abdelhamid
Datum för disputation: 2017-10-12, kl. 13.00
Institution: MMK
Forskarutbildningsämne: Organsik kemi
Avhandlingens titel: Metal-organic frameworks - synthesis, characterization and applications
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16B

Namn: Johan Enqvist
Datum för disputation: 2017-10-13, kl. 09.00
Institution: Stockholm Resilience Centre
Forskarutbildningsämne: Sustainability science
Avhandlingens titel: Stewardship in an urban world: Human–nature relationships in the Anthropocene
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen), NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20

Namn: Dickson O. Ojwang
Datum för disputation: 2017-10-13, kl. 10.00
Institution: Inst. Material och miljökemi
Forskarutbildningsämne: Oorganisk kemi
Avhandlingens titel: Prussian blue analogue copper hexacyanoferrate; Synthesis, structure characterization and its applications as battery electrode and CO2 adsorbent
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16B

Namn: Christoph Ogris
Datum för disputation: 2017-10-20, kl. 13.00
Institution: Department of Biochemistry and Biophysics
Forskarutbildningsämne: Bioinformatics
Avhandlingens titel: Global gene association networks and crosstalk analysis for pathway annotation
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16B

Namn: Nina Schiller
Datum för disputation: 2017-10-26, kl. 10.00
Institution: Biokemi och biofysik
Forskarutbildningsämne: Biokemi
Avhandlingens titel: Studies on membrane insertion of model transmembrane segments
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16B

Namn: Jonas Ståhle
Datum för disputation: 2017-10-27, kl. 10.00
Institution: Organisk kemi
Forskarutbildningsämne: Organisk kemi
Avhandlingens titel: Polysaccharide structure by NMR spectroscopy and computational chemistry
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16B

Namn: Felix Wierstra
Datum för disputation: 2017-10-27, kl. 13.00
Institution: Matematiska institutionen
Forskarutbildningsämne: Matematik
Avhandlingens titel: Hopf Invariants in Real and Rational Homotopy Theory
Plats: Sal 14, hus 5, Kräftriket, Roslagsvägen 101

Namn: Verina F. Kranak
Datum för disputation: 2017-10-27, kl. 13.00
Institution: MMK
Forskarutbildningsämne: Oorganisk kemi
Avhandlingens titel: Investigating Hydrogenation Behavior of Zintl Phases - interstitial hydrides, polyanionic hydrides, complex hydrides, oxidative decompositions
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16B


November

Namn: Olga Bessidskaia Bylund
Datum för disputation: 2017-11-02, kl. 10.00
Institution: Fysik
Forskarutbildningsämne: Fysik
Avhandlingens titel: Top quark production in association with a heavy vector boson at the ATLAS experiment: prediction, discovery and effective field theory
Plats: FA32, AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullsbacken 21

Namn: Jobst Liebau
Datum för disputation: 2017-11-03, kl. 10.00
Institution: DBB
Forskarutbildningsämne: Biofysik
Avhandlingens titel: Taming the Griffin. Membrane interactions of peripheral and monotopic glycosyltransferases
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B

Namn: Raphael Ferretti
Datum för disputation: 2017-11-03, kl. 13.00
Institution: Fysikum
Forskarutbildningsämne: Fysik
Avhandlingens titel: Circumstellar material around Type Ia supernovae
Plats: FA32, AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullsbacken 21

Namn: Nathalie Gonska
Datum för disputation: 2017-11-09, kl. 10.00
Institution: Biokemi och biofysik
Forskarutbildningsämne: Biokemi
Avhandlingens titel: Protons and Pathways: K-pathway analogs in O2- and NO-reducing molecular machines
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen), NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20

Namn: Alyssa Woronik
Datum för disputation: 2017-11-10, kl. 10.00
Institution: Zoologiska institutionen
Forskarutbildningsämne: Zoologi
Avhandlingens titel: A functional genomic investigation of an alternative life history strategy
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen), NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20

Namn: Attila Szabo
Datum för disputation: 2017-11-10, kl. 10.00
Institution: MND
Forskarutbildningsämne: Matematikämnets didaktik
Avhandlingens titel: The interaction of mathematical ability and mathematical memory in the context of problem solving and a review of recommended instructional practices for the gifted pupil
Plats: Högbomsalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 12

Namn: Dimitri Guala
Datum för disputation: 2017-11-10, kl. 14.00
Institution: Department of Biochemistry and Biophysics
Forskarutbildningsämne: Biokemi med inriktning Bioinformatik
Avhandlingens titel: Functional association networks for disease gene prediction
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16B

Namn: Christoph Neuner
Datum för disputation: 2017-11-14, kl. 10.00
Institution: Matematiska institutionen
Forskarutbildningsämne: Matematik
Avhandlingens titel: On supersingular perturbations
Plats: Sal 14, hus 5, Kräftriket, Roslagsvägen 101.

Namn: Povilas Uzdavinys
Datum för disputation: 2017-11-14, kl. 10.00
Institution: DDB
Forskarutbildningsämne: Biokemi
Avhandlingens titel: Establishing the molecular mechanism of Sodium/Proton Exchangers
Plats: William-Olssonsalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 14.

Namn: Rares Ambrus
Datum för disputation: 2017-11-14, kl. 13.00
Institution: KTH
Forskarutbildningsämne: Computer Science
Avhandlingens titel: Unsupervised construction of 4D semantic maps in a long term autonomy scenario
Plats: F3, Lindstedtsvägen 26, Stockholm

Namn: Himangshu Saikia
Datum för disputation: 2017-11-15, kl. 13.00
Institution: KTH
Forskarutbildningsämne: Computer Science
Avhandlingens titel: Comparison and Tracking Methods for Interactive Visualization of Topological Structures in Scalar Fields
Plats: Visualization Studio VIC, Lindstedtsvägen 7, Stockholm

Namn: Tove Slagbrand
Datum för disputation: 2017-11-17, kl. 10.00
Institution: Organisk kemi
Forskarutbildningsämne: Organisk kemi
Avhandlingens titel: Development and Applications of Molybdenum-Catalyzed  Chemoselective Amide Reduction
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16B

Namn: Tomasz Krzywkowski
Datum för disputation: 2017-11-24, kl. 10.00
Institution: Department of Biochemistry and Biophysics
Forskarutbildningsämne: Biochemistry
Avhandlingens titel: iLOCKS: A NOVEL TOOL FOR RNA ASSAYS WITH IMPROVED SPECIFICITY
Plats: Högbomsalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 12.

Namn: Yunchen Wang
Datum för disputation: 2017-11-24, kl. 13.00
Institution: MMK
Forskarutbildningsämne: Oorganisk kemi
Avhandlingens titel: 3D Electron Diffraction:  Applications and Development towards High-quality Structure Determination
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B.

Namn: Tor Kjellsson Lindblom
Datum för disputation: 2017-11-24, kl. 13.15
Institution: Fysikum
Forskarutbildningsämne: Teoretisk fysik
Avhandlingens titel: Relativistic light-matter interaction
Plats: FB42, AlbaNova Universitetscentrum, Roslagstullsbacken 21.

Namn: Josefin Thorslund
Datum för disputation: 2017-11-28, kl. 13.00
Institution: Naturgeografi
Forskarutbildningsämne:
Avhandlingens titel: Hydrological spreading of metal pollution and wetlands as nature-based solutions
Plats: De Geersalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 14.

December

Namn: Baharan Kazemi
Datum för disputation: 2017-12-01, kl. 10.00
Institution: Zoologiska institutionen
Forskarutbildningsämne: Etologi
Avhandlingens titel: Evolution of Mimicry and Aposematism Explained: Salient Traits and prdator Psychology
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen) NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20.

Namn: Henrik Daver
Datum för disputation: 2017-12-01, kl. 14.00
Institution: Institutionen för organisk kemi
Forskarutbildningsämne: Organisk kemi
Avhandlingens titel: Quantum chemical modeling of biomimetic compounds
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B.

Namn: Emely Kjellsson Lindblom
Datum för disputation: 2017-12-05, kl. 10.00
Institution: Department of Physics
Forskarutbildningsämne: Medical Radiation Physics
Avhandlingens titel: Time, dose and fractionation: accounting for hypoxia in the search for optimum radiotherapy treatment parameters
Plats: CCK lecture hall, building R8, Karolinska University Hospital, Solna

Namn: Henrik Svengren
Datum för disputation: 2017-12-06, kl. 10.00
Institution: MMK
Forskarutbildningsämne: Oorganisk kemi
Avhandlingens titel: Water splitting by heterogeneous catalysis
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B.

Namn: Jayasankar M. Kaimal
Datum för disputation: 2017-12-08, kl. 10.00
Institution: Department of Molecular Biosciences, The Wenner Gren-Institute
Forskarutbildningsämne: Molekylär biovetenskap
Avhandlingens titel: Regulation of cellular Hsp70; Proteostasis and aggregate management
Plats: E306, Arrheniuslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 20 C.

Namn: Balaje Vijayaraghavan
Datum för disputation: 2017-12-08, kl. 10.00
Institution: Institutionen för neurokemi
Forskarutbildningsämne: Neurochemistry with molecular neurobiology
Avhandlingens titel: Identification and characterization of protein-protein interactions in the nuclear envelope
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B.

Namn: Claudio Muheim
Datum för disputation: 2017-12-12, kl. 09.00
Institution: Institution för biokemi och biofysik
Forskarutbildningsämne: Biokemi
Avhandlingens titel: Antibiotic uptake in gram-negative bacteria
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B.

Namn: Ekaterina Fetisova
Datum för disputation: 2017-12-12, kl. 13.00
Institution: Matematiska institutionen
Forskarutbildningsämne: Matematisk statistik
Avhandlingens titel: Towards a flexible statistical modelling by latent factors for evaluation of simulated responses to climate forcings
Plats: Sal 14, hus 5, Kräftriket, Roslagsvägen 101.

Namn: Raquel Tavares
Datum för disputation: 2017-12-14, kl. 10.00
Institution: Institutionen för molekylär biovetenskap, Wenner-Grens institut (MBW)
Forskarutbildningsämne: Molekylär biovetenskap
Avhandlingens titel: Host cell responses to Helicobacter pylori secreted factors
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen) NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20.

Namn: Sandra R. Sitoe
Datum för disputation: 2017-12-14, kl. 13.00
Institution: Naturgeografiska institutionen
Forskarutbildningsämne: Naturgeografi
Avhandlingens titel: Environmental history in southern Mozambique-Reconstruction of flooding events, hydroclimate and sea-level dynamics since mid-Holocene
Plats: Nordenskiöldsalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 12.

Namn: Sachie Kanatani
Datum för disputation: 2017-12-15, kl. 09.30
Institution: Institutionen för molekylär biovetenskap, Wenner-Grens institut (MBW)
Forskarutbildningsämne: Molecular Biosciences
Avhandlingens titel: Non-canonical signaling pathways in Toxoplasma-induced hypermigration of parasitized dendritic cells and microglia
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen) NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20.

Namn: Alberto Corral-Lopez
Datum för disputation: 2017-12-15, kl. 13.00
Institution: Zoologiska institutionen
Forskarutbildningsämne: Etologi
Avhandlingens titel: The link between brain size, cognitive ability, mate choice and sexual behavior in the guppy
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen) NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20.

Namn: Gabriele Bertoli
Datum för disputation: 2017-12-15, kl. 13.00
Institution: Fysikum
Forskarutbildningsämne: Experimentell partikelfysik
Avhandlingens titel: Search for Supersymmetry and Extra dimensions with ATLAS
Plats: FA32 AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullsbacken 21.

Namn: Martin Dahl
Datum för disputation: 2017-12-15, kl. 13.00
Institution: Inst. för ekologi, miljö och botanik
Forskarutbildningsämne: Marin ekologi
Avhandlingens titel: Natural and human-induced carbon storage variability in seagrass meadows
Plats: William-Olssonsalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 14.

Namn: Jessica Lindgren
Datum för disputation: 2017-12-20, kl. 13.00
Institution: Naturgeografi
Forskarutbildningsämne: Naturgeografi
Avhandlingens titel: Functions of small habitats in agricultural landscapes
Plats: De Geersalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 14.