Här kan du spara ner riktlinjer och blanketter avseende disputationer vid Naturvetenskapliga fakulteten. 

Januari   Februari   Mars   April   Maj   Juni   Augusti   September   Oktober   November   December

Januari

Namn: Waheed Iqbal
Datum för disputation: 2019-01-10, kl. 10.00
Institution: Institutionen för meteorologi
Forskarutbildningsämne: Atmospheric science and oceanography
Avhandlingens titel: On atmospheric low frequency variability, teleconnection and link to jet variability
Plats: Nordenskiöldsalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 12

Namn: Marcus Reitti
Datum för disputation: 2019-01-11, kl. 10.00
Institution: Institutionen för organisk kemi
Forskarutbildningsämne: Organisk kemi
Avhandlingens titel: Diaryliodonium Salts - Synthesis, Applications and Computational Investigations
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16B

Namn: Konrad Karlsson
Datum för disputation: 2019-01-11, kl. 10.00
Institution: Institutionen för ekologi, miljö och botanik
Forskarutbildningsämne: Marin ekologi
Avhandlingens titel: Ecology and evolution in aquatic ecosystems
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen), NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20.

Namn: Przemyslaw Rzepka
Datum för disputation: 2019-01-11, kl. 13.00
Institution: Institutionen för material- och miljökemi
Forskarutbildningsämne: Materialkemi
Avhandlingens titel: The chemical nature of CO2 adsorption on zeolite A
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B

Namn: Nicolò Riboni
Datum för disputation: 2019-01-18, kl. 10.00
Institution: Institutionen för miljövetenskap och analytisk kemi
Forskarutbildningsämne: Analytisk kemi
Avhandlingens titel: New Materials and Improved Ambient Techniques in Mass Spectrometry
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16B

Namn: Jacopo Emmenegger
Datum för disputation: 2019-01-18, kl. 13.00
Institution: Matematiska institutionen
Forskarutbildningsämne: Matematik
Avhandlingens titel: Exact completion and type-theoretic structures
Plats: sak 14, hus 5, Kräftriket, Roslagsvägen 101

Namn: Mitja Nedic
Datum för disputation: 2019-01-25, kl. 10.00
Institution: Matematiska institutionen
Forskarutbildningsämne: Matematik
Avhandlingens titel: On Herglotz-Nevanlinna functions in several variables
Plats: Sal 14, hus 5, Kräftriket, Roslagsvägen 101.

Namn: Ramsus Erlandsson
Datum för disputation: 2019-01-25, kl. 10.00
Institution: Zoologiska institutionen
Forskarutbildningsämne: Zoologisk ekologi
Avhandlingens titel: Spatial and temporal population dynamics in the mountain tundra - mesopredator and prey
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen), NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20

Februari

Namn: Johan Pires Bjørgen
Datum för disputation: 2019-02-01, kl. 13.00
Institution: Institutionen för astronomi
Forskarutbildningsämne: Astrofysik
Avhandlingens titel: The synthetic chromosphere – Results and techniques with a numerical approach
Plats: FB55, AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullsbacken 21

Namn: Ahmed Etman
Datum för disputation: 2019-02-06, kl. 10.00
Institution: Institutionen för material- och miljökemi
Forskarutbildningsämne: Oorganisk kemi
Avhandlingens titel: Aqueous Exfoliation of Transition Metal Oxides for Energy Storage and Photocatalysis Applications
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16B

Namn: Magdalena Ola Cichocka
Datum för disputation: 2019-02-08, kl. 10.00
Institution: Institutionen för material- och miljökemi
Forskarutbildningsämne: Oorganisk kemi
Avhandlingens titel: Unraveling the structures of complex nanocrystalline materials by combining TEM and XRPD – development and application
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante arrhenius väg 16B

Namn: Esha Kundu
Datum för disputation: 2019-02-08, kl. 13.00
Institution: Institutionen för astronomi
Forskarutbildningsämne: Astronomi
Avhandlingens titel: Radio emission from supernovae
Plats: sal FB54, AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullsbacken 21

Namn: Tamara Suhm
Datum för disputation: 2019-02-15, kl. 09.00
Institution: Institutionen för biokemi och biofysik
Forskarutbildningsämne: Biokemi
Avhandlingens titel: Mitochondrial translation and its impact on protein homeostasis and aging
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B.

Namn: Mariana Pires Braga
Datum för disputation: 2019-02-15, kl. 10.00
Institution: Zoologiska institutionen
Forskarutbildningsämne: Zoologisk ekologi
Avhandlingens titel: Evolution of host repertoires and the diversification of butterflies
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen), NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20

Namn: Matteo Messa
Datum för disputation: 2019-02-15, kl. 13.00
Institution: Institutionen för astronomi
Forskarutbildningsämne: Astronomi
Avhandlingens titel: Young Star Clusters and Clumps in the local Universe
Plats: sal FA31, AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullsbacken 21

Namn: Mylad Chamoun
Datum för disputation: 2019-02-15, kl. 13.00
Institution: Institutionen för material- och miljökemi
Forskarutbildningsämne: Oorganisk kemi
Avhandlingens titel: Rechargeable Aqueous Batteries Based on Available Resources
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B

Namn: Andrea Caputo
Datum för disputation: 2019-02-22, kl. 09.30
Institution: Institutionen för ekologi, miljö och botanik
Forskarutbildningsämne: Marine Ecology
Avhandlingens titel: Genetic and morphological diversity of marine planktonic diatom-diazotroph associations
Plats: P216, NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20

Namn: Ilana Abu Manneh
Datum för disputation: 2019-02-22, kl. 10.00
Institution: Institutionen för matematikämnets och naturvetenskapsämnenas didaktik
Forskarutbildningsämne: Naturvetenskapsämnenas didaktik
Avhandlingens titel: Supporting learning and teaching of chemistry in the undergraduate classroom
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen), NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20 

Namn: Ramprasad Neethiraj
Datum för disputation: 2019-02-22, kl. 13.30
Institution: Zoologiska institutionen
Forskarutbildningsämne: Populationsgenetik
Avhandlingens titel: Advances in studying the role of genetic divergence and recombination in adaptation in non-model species
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen), NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20

Namn: Knut Dundas Morå
Datum för disputation: 2019-02-25, kl. 10.00
Institution: Fysikum
Forskarutbildningsämne: Fysik
Avhandlingens titel: Statistical Modelling and Inference for XENON1T
Plats: FA31, AlbaNova, Roslagstullsbacken 21

Namn: Donato Campanini
Datum för disputation: 2019-02-26, kl. 09.00
Institution: Institutionen för miljövetenskap och analytisk kemi
Forskarutbildningsämne: Analytisk kemi
Avhandlingens titel: Mass spectrometry based survey of BMAA sources, distribution and transfer
Plats: Room FA32, AlbaNova University Center, Roslagstullsbacken 21

Namn: Nadezda Zguna
Datum för disputation: 2019-02-28, kl. 10.00
Institution: Institutionen för miljövetenskap och analytisk kemi
Forskarutbildningsämne: Analytisk kemi
Avhandlingens titel: Mass spectrometry based survey of BMAA sources, distribution and transfer
Plats: Nordenskiöldsalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 12

 

Mars

Namn: Ineke H. N. Luijten
Datum för disputation: 2019-03-01, kl. 10.00
Institution: Institutionen för molekylär biovetenskap
Forskarutbildningsämne: Molecular Biosciences
Avhandlingens titel: Modulators of UCP1-dependent thermogenesis
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen), NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20

Namn: Cristiana Margarita
Datum för disputation: 2019-03-12, kl. 10.00
Institution: Institutionen för organisk kemi
Forskarutbildningsämne: Organic Chemistry
Avhandlingens titel: Enantio- and Regioselective Iridium Catalyzed Hydrogenation of Olefins
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B

Namn: Andrea Chiappo
Datum för disputation: 2019-03-13, kl. 13.00
Institution: Fysikum
Forskarutbildningsämne: Astronomi
Avhandlingens titel: Dark matter signal normalisation for dwarf spheroidal galaxies
Plats: FB52, AlbaNova universitetescentrum, Roslagstullsbacken 21

Namn: Ruben Asensio-Torres
Datum för disputation: 2019-03-15, kl. 13.00
Institution: Institutionen för astronomi
Forskarutbildningsämne: Astronomi
Avhandlingens titel: High-contrast imaging of low-mass companions and disks
Plats: FB52, AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullsbacken 21

Namn: Linda Eggertsen
Datum för disputation: 2019-03-15, kl. 13.00
Institution: Institutionen för ekologi, miljö och botanik
Forskarutbildningsämne: Marinbiologi
Avhandlingens titel: Identification and implications of fish nurseries in tropical and subtropical seascapes
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen), NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20

Namn: Inna Ermilova
Datum för disputation: 2019-03-27, kl. 14.00
Institution: Institutionen för material- och miljökemi
Forskarutbildningsämne: Fysikalisk kemi
Avhandlingens titel: Modeling of biomembranes: from computational toxicology to simulations of neurodegenerative diseases
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B

Namn: Frederic Dominique Schramm
Datum för disputation: 2019-03-29, kl. 10.00
Institution: Institutionen för material- och miljökemi
Forskarutbildningsämne: Molecular Biosciences
Avhandlingens titel: Stress response regulation and protein aggregate inheritance in Caulobacter crescentus
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen), NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20

 

April

Namn: Sambit Kumar Giri
Datum för disputation: 2019-04-03, kl. 13.00
Institution: Institutionen för astronomi
Forskarutbildningsämne: Astronomi
Avhandlingens titel: Tomographic studies of the 21-cm signal during Reionization - going beyond the power spectrum
Plast: FB42, albaNova universitetscentrum, Roslagstullsbacken 21

Namn: Anna-Lea Golz
Datum för disputation: 2019-04-05, kl. 09.30
Institution: Institutionen för ekologi, miljö och botanik
Forskarutbildningsämne: Marin ekotoxikolgi
Avhandlingens titel: Role of ecological processes in determining the effects of contaminants in aquatic ecosystems
Plats: Vivi täckholmsalen (Q-salen), NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20

Namn: Daniel Morgan
Datum för disputation: 2019-04-05, kl. 14.00
Institution: Institutionen för biokemi och biofysik
Forskarutbildningsämne: Biokemi, inriktning Bioinformatik
Avhandlingens titel: Towards Reliable Gene Regulatory Network Inference
Plats: Air & Fire, SciLifeLab, Tomtebodavägen 23A

Namn: Taimin Yang
Datum för disputation: 2019-04-12, kl. 10.00
Institution: Institutionen för material- och miljökemi
Forskarutbildningsämne: Oorganisk kemi
Avhandlingens titel: 3D Electron Microscopy Methods and Applications. Structures from Atomic Scale to Mesoscale
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B

Namn: Flore Kiki Kunst
Datum för disputation: 2019-04-12, kl. 13.00
Institution: Fysikum
Forskarutbildningsämne: Teoretisk fysik
Avhandlingens titel: Solvable Topological Boundaries
Plats: Sal FB52, AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullsbacken 21 

Namn: Linda Giacomozzi
Datum för disputation: 2019-04-25, kl. 13.00
Institution: Fysikum
Forskarutbildningsämne: Fysik
Avhandlingens titel: Collision- and photon-induced dynamics of complex molecular ions in the gas phase
Plats: Sal FB52, AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullsbacken 21 

Namn: Tine Libbrecht
Datum för disputation: 2019-04-26, kl. 13.00
Institution: Institutionen för astronomi
Forskarutbildningsämne: Astronomi
Avhandlingens titel: The unique diagnostic potential of the He I D3 spectral line in the solar atmosphere
Plats: Sal FB52, AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullsbacken 21 

 

Maj

Namn: Thomas Staveley
Datum för disputation: 2019-05-03, kl. 10.00
Institution: Institutionen för ekologi, miljö och botanik
Forskarutbildningsämne: Marin ekologi
Avhandlingens titel: Fish in the coastal seascape: exploring ecological processes and connectivity for conservation of temperate fish communities
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen9, NPq-huset, Svante Arrhenius väg 20

Namn: Markus Björck
Datum för disputation: 2019-05-10, kl. 10.00
Institution: Institutionen för biokemi och biofysik
Forskarutbildningsämne: Biokemi
Avhandlingens titel: Regulation of proton-coupled electron transfer in cytochrome c oxidase
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante arrhenius väg 16B

Namn: Emma Anderson
Datum för disputation: 2019-05-10, kl. 13.00
Institution: Fysikum
Forskarutbildningsämne: Fysik
Avhandlingens titel: DESIREE: Instrumentation Developments and Hot Metal Cluster Decays
Plats: FP41, hus 1, AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullsbacken 21

Namn: Sibel Ciftci
Datum för disputation: 2019-05-15, kl. 13.00
Institution: Institutionen för biokemi och biofysik
Forskarutbildningsämne: Biokemi, inriktning Bioinformatik
Avhandlingens titel: Padlock Probe-based Nucleic Acid Amplification Test for in situ virology & PoC diagnostics
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante arrhenius väg 16B

Namn: Maximilian Kahle
Datum för disputation: 2019-05-16, kl. 10.00
Institution: Institutionen för biokemi och biofysik
Forskarutbildningsämne: Biokemi
Avhandlingens titel: Assembly and function of Nitric Oxide Reductase from Paracoccus denitrificans
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B

Namn: Abid Ali Lashari
Datum för disputation: 2019-05-16, kl. 10.00
Institution: Matematiska institutionen
Forskarutbildningsämne: Mathematical statistics
Avhandlingens titel: Stochastic epidemics on random networks
Plats: Sal 14, hus 5, Kräftriket, Roslagsvägen 101

Namn: Lara Schultes
Datum för disputation: 2019-05-17, kl. 10.00
Institution: Institutionen för miljövetenskap och analytisk kemi
Forskarutbildningsämne: Applied Environmental Science
Avhandlingens titel: Fluorine mass balance in wildlife and consumer products - How much organofluorine are we missing?
Plats: Nordenskiöldsalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 12

Namn: Iurii Zhovtobriukh
Datum för disputation: 2019-05-17, kl. 13.00
Institution: Fysikum
Forskarutbildningsämne: Kemisk fysik
Avhandlingens titel: Simulation of Core-Level Spectra of H-bonded Systems
Plats: Sal FP21, hus 1, AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullsbacken 33

Namn: Anna E. Masser
Datum för disputation: 2019-05-21, kl. 10.00
Institution: Institutionen för molekylära biovetenskaper
Forskarutbildningsämne: Molekylär biovetenskap
Avhandlingens titel: Maintaining protein homeostasis through regulation of Heat shock factor 1
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen), NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20

Namn: Ning Yuan
Datum för disputation: 2019-05-21, kl. 13.00
Institution: Institutionen för material- och miljökemi
Forskarutbildningsämne: Oorganisk kemi
Avhandlingens titel: Unveiling Catalytic Species in Suspension/Solution-based Reactions by In Situ X-ray Absorption Spectroscopy
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B

Namn: Pemikar Srifa
Datum för disputation: 2019-05-22, kl. 10.00
Institution: Institutionen för organisk kemi
Forskarutbildningsämne: Organisk kemi
Avhandlingens titel: Theoretical Investigations of C–O Activation in Biomass
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B

Namn: Pontus Pettersson
Datum för disputation: 2019-05-23, kl. 10.00
Institution: Institutionen för biokemi och biofysik
Forskarutbildningsämne: Biokemi
Avhandlingens titel: Structure, dynamics and lipid interaction of membrane-associated proteins
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B

Namn: Hagen Bender
Datum för disputation: 2019-05-23, kl. 10.00
Institution: Institutionen för geologiska vetenskaper
Forskarutbildningsämne: Geological Sciences
Avhandlingens titel: Assembly of the Caledonian orogenic wedge, central Sweden
Plats: De Geersalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 14

Namn: Maria Lagerström
Datum för disputation: 2019-05-24, kl. 10.00
Institution: Institutionen för miljövetenskap och analytisk kemi
Forskarutbildningsämne: Tillämpad miljövetenskap
Avhandlingens titel: Occurrence and environmental risk assessment of antifouling paint biocides from leisure boats
Plats: William-Olssonsalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 14

Namn: Daniel Eklöf
Datum för disputation: 2019-05-24, kl. 10.00
Institution: Institutionen för material- och miljökemi
Forskarutbildningsämne: Oorganisk kemi
Avhandlingens titel: Structure-property investigation of ZnSb, ZnAs, and SiB3 - binary semiconductors with electron poor framework structures
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16B

Namn: Semeli Papadogiannakis
Datum för disputation: 2019-05-24, kl. 13.00
Institution: Fysikum
Forskarutbildningsämne: Fysik
Avhandlingens titel: Properties of Type Ia Supernovae from the (intermediate) Palomar Transient Factory
Plats: FA32, AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullsbacken 21

Namn: Dari Kimanius
Datum för disputation: 2019-05-24, kl. 14.00
Institution: Institutionen för biokemi och biofysik
Forskarutbildningsämne: Biokemi med inr. Bioinformatik
Avhandlingens titel: Peering Beyond the Noise in Experimental Biophysical Data
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B

Namn: Rushingisha George
Datum för disputation: 2019-05-28, kl. 10.00
Institution: Institutionen för ekologi, miljö och botanik
Forskarutbildningsämne: Växtfysiologi
Avhandlingens titel: Seagrasses in warming oceans: physiological and biogeochemical responses
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen), NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20

Namn: Camilla Lundgren
Datum för disputation: 2019-05-29, kl. 10.00
Institution: Institutionen för biokemi och biofysik
Forskarutbildningsämne: Biokemi
Avhandlingens titel: Structural and Functional Studies of Membrane Proteins
From Characterisation of a Fatty Acyl CoA-Synthetase to the Discovery of Superoxide Oxidase
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B

Namn: Lucas Dawson
Datum för disputation: 2019-05-29, kl. 13.00
Institution: Institutionen för naturgeografi
Forskarutbildningsämne: naturgeografi
Avhandlingens titel: Complex pathways to sustainability: Environmental governance and management system dynamics at multiple spacial scales
Plats: William-Olssonsalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 14

 

Juni

Namn: Pantea Fathi
Datum för disputation: 2019-06-04, kl. 10.00
Institution: Fysikum
Forskarutbildningsämne: Kemisk fysik
Avhandlingens titel: Synthesis of complex organics through molecular growth mechanisms in Titan's ionosphere
Plats: Rum 132:028, Nordita, Roslagstullsbacken 23

Namn: Peter Pruisscher
Datum för disputation: 2019-06-05, kl. 10.00
Institution: Zoologiska institutionen
Forskarutbildningsämne: Populationsgenetik
Avhandlingens titel: Functional genomics of diapause in two temperate butterflies
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen), NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20

Namn: Lei Cheng
Datum för disputation: 2019-06-05, kl. 13.00
Institution: Institutionen för molekylär biovetenskap, Wenner-Grens institut (MBW)
Forskarutbildningsämne: Molekylär biovetenskap
Avhandlingens titel: Factors modifying cellular response to ionizing radiation

Namn: Samuel Sollerman
Datum för disputation: 2019-06-10, kl. 10.00
Institution: MND
Forskarutbildningsämne: Lärarutbildning
Avhandlingens titel: Kan man räkna med PISA och TIMSS?
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen), NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20

Namn: Lei Cheng
Datum för disputation: 2019-06-10, kl. 13.00
Institution: Institutionen för molekylär biovetenskap, Wenner-Grens institut (MBW)
Forskarutbildningsämne: Molekylär biovetenskap
Avhandlingens titel: Factors modifying cellular response to ionizing radiation
Plats: P216, NPQ-huset, Svante Arrenius väg 20.

Namn: Sunny Vagnozzi
Datum för disputation: 2019-06-10, kl. 13.00
Institution: Fysikum
Forskarutbildningsämne: Teoretisk fysik
Avhandlingens titel: Weigh them all! Cosmological searches for the neutrino mass scale and mass ordering
Plats: FB52, AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullsbacken 21

Namn: Bin Wang
Datum för disputation: 2019-06-10, kl. 13.00
Institution: Institutionen för material- och miljökemi
Forskarutbildningsämne: Oorganisk kemi
Avhandlingens titel: Development of rotation electron diffraction as a fully automated and accurate method for structure determination
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B

Namn: Daniele Reghellin
Datum för disputation: 2019-06-12, kl. 13.00
Institution: Institutionen för geologiska vetenskaper
Forskarutbildningsämne: Maringeologi
Avhandlingens titel: Eastern equatorial Pacific bulk sediment properties and paleoceanography since the late Neogene
Plats: De Geersalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 14 

Namn: Sebastian Baum
Datum för disputation: 2019-06-12, kl. 13.00
Institution: Fysikum
Forskarutbildningsämne: Teoretisk fysik
Avhandlingens titel: Dark Matter, Ancient Rocks, a Gang of Higgs Bosons, and a Big Collider
Plats: Sal FB52, AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullsbacken 21

Namn: Rebecca Carney
Datum för disputation: 2019-06-13, kl. 09.00
Institution: Fysikum
Forskarutbildningsämne: Fysik
Avhandlingens titel: Silicon Tracking and a Search for Long-lived particles
Plats: sal FB42, AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullsbacken 21

Namn: Henrik Olsrup
Datum för disputation: 2019-06-13, kl. 10.00
Institution: Institutionen för miljövetenskap och analytisk kemi
Forskarutbildningsämne: Miljö
Avhandlingens titel: Air pollution and health-Indicators, trends and impacts

Namn: Steffen Schellenberger
Datum för disputation: 2019-06-13, kl. 13.00
Institution: Institutionen för miljövetenskap och analytisk kemi
Forskarutbildningsämne: Tillämpad miljövetenskap
Avhandlingens titel: The missing links. Towards an Informed Substitution of Durable Water Repellent Chemicals for Textiles
Plats: De Geersalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 14

Namn: Lena Frey
Datum för disputation: 2019-06-14, kl. 10.00
Institution: Meteorologiska institutionen
Forskarutbildningsämne: Atmosfärvetenskap och oceanografi
Avhandlingens titel: Aerosol-cloud-radiation interactions in global climate models
Plats: Ahlmannsalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 12

Namn: Kristina Attoff
Datum för disputation: 2019-06-14, kl. 10.00
Institution: Institutionen för biokemi och biofysik
Forskarutbildningsämne: Neurokemi med molekylär neurobiologi
Avhandlingens titel: Cell models for evaluation of adult and developmental neurotoxicity - focus on acrylamide
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B

Namn: Christos Katrantsiotis
Datum för disputation: 2019-06-14, kl. 13.00
Institution: Institutionen för naturgeografi
Forskarutbildningsämne: Naturgeografi
Avhandlingens titel: Holocene environmental changes and climate variability in the Eastern Mediterranean - A multiproxy study based on sediment cores from the Peloponnese, SW Greece
Plats: De Geersalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 14

 

 

Augusti

 

 

September

Namn: Lorenzo Agosta
Datum för disputation: 2019-09-05, kl. 14.00
Institution: MMK
Forskarutbildningsämne: Fysikalisk kemi
Avhandlingens titel: Atomistic simulations of structural and dynamical properties of liquids under geometric constraints
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B

Namn: Simon Eckerström-Liedholm
Datum för disputation: 2019-09-06, kl. 10.00
Institution: Zoologiska institutionen
Forskarutbildningsämne: Etologi
Avhandlingens titel: A macroevolutionary analysis of the Pace-of-Life in killifishes
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen), NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20

Namn: Elsa Fogelström
Datum för disputation: 2019-09-13, kl. 10.00
Institution: Ekologi, miljö och botanik
Forskarutbildningsämne: Växtekologi
Avhandlingens titel: The evolutionary ecology of flowering time
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen), NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20

Namn: Ashraf Mohamed El Hassan
Datum för disputation: 2019-09-16, kl. 09.00
Institution: Fysikum
Forskarutbildningsämne: Fysik
Avhandlingens titel: Multiparty Quantum Communication and fs-laser Written Integrated Optics Circuits

Namn: Emanuel Gafton
Datum för disputation: 2019-09-18, kl. 10.00
Institution: Astronomi
Forskarutbildningsämne: Astronomi
Avhandlingens titel: Attraction and rejection: on the love-hate relationship between stars and black holes
Plats: Sal FA31, AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullsbacken 21

Namn: Maartje Kuilman
Datum för disputation: 2019-09-19, kl. 10.00
Institution: MISU
Forskarutbildningsämne: Meteorologi
Avhandlingens titel: Variability and feedbacks in the middle atmosphere
Plats: Ahlmannsalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 12

Namn: Adriaan J. Duivenvoorden
Datum för disputation: 2019-09-20, kl. 13.00
Institution: Fysikum
Forskarutbildningsämne: Fysik
Avhandlingens titel: Probing the early universe with B-mode polarization

Namn: Maartje Sanne Kuilman
Datum för disputation: 2019-09-19, kl. 10.00
Institution: MISU
Forskarutbildningsämne: Meteorologi
Avhandlingens titel: Variability and feedbacks in the middle atmosphere

Namn: Adriaan J. Duivenvoorden
Datum för disputation: 2019-09-20, kl. 13.00
Institution: Fysikum
Forskarutbildningsämne: Fysik
Avhandlingens titel: Probing the early universe with B-mode polarization

Namn: Anders Nyholm
Datum för disputation: 2019-09-23, kl. 13.00
Institution: Astronomi
Forskarutbildningsämne: Astronomi
Avhandlingens titel: Supernova surroundings on circumstellar and galactic scales

Namn: Kess Marks
Datum för disputation: 2019-09-26, kl. 10.00
Institution: Fysikum
Forskarutbildningsämne: Kemisk fysik
Avhandlingens titel: Experimental probing of adsorbates and surface reactions using ultrafast lasers and x-rays.

Namn: Mama Ndi
Datum för disputation: 2019-09-26, kl. 13.00
Institution: Fysikum
Forskarutbildningsämne: Biokemi
Avhandlingens titel: Structure and biogenesis of membrane proteins

Namn: Marco Salvatore
Datum för disputation: 2019-09-27, kl. 10.00
Institution: DBB
Forskarutbildningsämne: Biokemi med inriktning mot bioinformatik
Avhandlingens titel: Predicting the route: from protein sequence to sorting in Eukaryotic Cell

Namn: Dmytro Kyryliuk
Datum för disputation: 2019-09-27, kl. 10.00
Institution: EMB
Forskarutbildningsämne: Marin ekologi
Avhandlingens titel: Baltic Sea from Space. The use of ocean color data to improve our understanding of ecological drivers across the Baltic Sea basin – algorithm development, validation and ecological applications

Namn: Andreas Ring
Datum för disputation: 2019-09-27, kl. 13.00
Institution: MBW
Forskarutbildningsämne: Cellbiologi
Avhandlingens titel: In vivo analysis of amino acid permease folding in yeast

 

Oktober

Namn: Marco Guedes Salgado
Datum för disputation: 2019-10-04, kl. 10.00
Institution: DEEP
Forskarutbildningsämne: Växtfysiologi
Avhandlingens titel: The actinorhizal plant Datisca glomerata: interpreting its symbiotic adaptations by omics-based comparisons with model and non-model organisms

Namn: Alessandro Quaranta
Datum för disputation: 2019-10-04, kl. 10.00
Institution: ACES
Forskarutbildningsämne: Analytisk kemi
Avhandlingens titel: Development and application of alternative methods for profiling proteins N-glycosylation

Namn: Friederike Höpner
Datum för disputation: 2019-10-11, kl. 10.00
Institution: Meteorologiska Institutionen
Forskarutbildningsämne: Atmosfärvetenskap och oceanografi
Avhandlingens titel: Multiple perspectives on absorbing aerosols over the northern Indian Ocean and Asia

Namn: David Menendez Hurtado
Datum för disputation: 2019-10-11, kl. 13.00
Institution: DBB
Forskarutbildningsämne: Biokemi med inriktning mot bioinformatik
Avhandlingens titel: Structured learning for structural bioinformatics

Namn: David Menendez Hurtado
Datum för disputation: 2019-10-11, kl. 13.00
Institution: DBB
Forskarutbildningsämne: Biokemi med inriktning mot bioinformatik
Avhandlingens titel: Structured learning for structural bioinformatics

Namn: David Leslie
Datum för disputation: 2019-10-18, kl. 13.00
Institution: MBW
Forskarutbildningsämne: Molecular Biosciences
Avhandlingens titel: Regulation of the cell cycle in response to starvation in bacteria

November

 

 

December