Här kan du spara ner riktlinjer och blanketter avseende disputationer vid Naturvetenskapliga fakulteten. 

Januari   Februari   Mars   April   Maj   Juni   Augusti   September   Oktober   November   December

Januari

Namn: Jean-Baptiste Jouffray
Datum för disputation: 2020-01-17, kl. 09.00
Institution: Stockholms Resilienscentrum 
Forskarutbildningsämne: Sustainability science
Avhandlingens titel: The Anthropocene Ocean – risks and opportunities for global sustainability
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen), NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20

Namn: Marcus Stenegren
Datum för disputation: 2020-01-10, kl. 10.00
Institution: Institutionen för ekologi, miljö och botanik
Forskarutbildningsämne: Marin ekologi
Avhandlingens titel: Significance of N2 fixing Planktonic Symbioses for Open Ocean Ecosystems
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen), NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20

Namn: Miguel Ángel Cortés González
Datum för disputation: 2020-01-20, kl. 15.00
Institution: Institutionen för organisk kemi
Forskarutbildningsämne: Organisk kemi
Avhandlingens titel: Development of new fluorination methods directed to fluorine-18 labeling
Plats: Magnélisalen, Kemiska Övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B

Namn: Joachim Jansen
Datum för disputation: 2020-01-22, kl. 10.00
Institution: Institutionen för geologiska vetenskaper 
Forskarutbildningsämne: Geokemi
Avhandlingens titel: Carbon Trace Gas Dynamics in Subarctic Lakes
Plats: William-Olssonsalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 14

Namn: Sara Broomé
Datum för disputation: 2020-01-24, kl. 10.00
Institution: Institutionen för meteorologi
Forskarutbildningsämne: Atmosfärsvetenskap och oceanografi
Avhandlingens titel: Atlantic Water in the Nordic Seas: A satellite altimetry perspective on ocean circulation
Plats: Magnélisalen, Kemiska Övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B

 

 

Februari

 

Namn: Jonathan Stoltz
Datum för disputation: 2020-02-04, kl. 13.00
Institution: Institutionen för naturgeografi 
Forskarutbildningsämne: Naturgeografi
Avhandlingens titel: Perceived Sensory Dimensions: A Human-Centred Approach to Environmental Planning and Design
Plats: De Geersalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 14

Namn: Zhe Zhang
Datum för disputation: 2020-02-06, kl. 09.30
Institution: Institutionen för biokemi och biofysik 
Forskarutbildningsämne: Biokemi
Avhandlingens titel: Enhancing membrane and secretory protein production yields in Escherichia coli
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16B

Namn: Jon Olsén
Datum för disputation: 2020-02-07, kl. 09.00
Institution: Institutionen för material- och miljökemi
Forskarutbildningsämne: Materialkemi
Avhandlingens titel: Additive metallurgy - Thermal influences on structure and properties of stainless steel 316L
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16B

Namn: Claudia Coll Mora
Datum för disputation: 2020-02-07, kl. 10.00
Institution: Institutionen för miljövetenskap
Forskarutbildningsämne: Tillämpad miljövetenskap
Avhandlingens titel: How to estimate environmental persistence: Understanding persistence of organic micropollutants in rivers from a multidisciplinary perspective
Plats: De Geersalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 14

Namn: Olle Lindestrand
Datum för disputation: 2020-02-14, kl. 10.00
Institution: Zoologiska institutionen
Forskarutbildningsämne: Zoologi
Avhandlingens titel: Geographic variation of life cycles: Local adaptation and ecological genetics in a temperate butterfly
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen), NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20

Namn: Elin Lundin (Gruyters)
Datum för disputation: 2020-02-14, kl. 10.00
Institution: Institutionen för biokemi och biofysik 
Forskarutbildningsämne: Biokemi
Avhandlingens titel: RNA-based spatial characterization of cell and tissue heterogeneity
Plats: Air & Fire, Science for Life Laboratory, Tomtebodavägen 23 A

Namn: Anders Lundkvist
Datum för disputation: 2020-02-19, kl. 13.00
Institution: Zoologiska institutionen
Forskarutbildningsämne: Zoologi
Avhandlingens titel: Title: Constraints and symmetries in theories of interacting spin-2 fields
Plats: FA32, AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullsbacken 21.

Namn: Johan Berg
Datum för disputation: 2020-02-21, kl. 10.00
Institution: Institutionen för biokemi och biofysik 
Forskarutbildningsämne: Biokemi
Avhandlingens titel: Proton transfer across and along biological membranes
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16B

Namn: Elina Kapaca
Datum för disputation: 2020-02-28, kl. 10.00
Institution: Institutionen för material- och miljökemi
Forskarutbildningsämne: Oorganisk kemi
Avhandlingens titel: A journey towards complete structure determination of zeolites by electron crystallography methods
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16B

 

Mars

Namn: Markel Martinez Carranza
Datum för disputation: 2020-03-13, kl. 10.00
Institution: Fysikum
Forskarutbildningsämne: Fysik
Avhandlingens titel: Structural Insights ino Botulinum Neurotoxins and the ALFA-tag System
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B

Namn: Francesco Torsello
Datum för disputation: 2020-03-18, kl. 13.15
Institution: Fysikum
Forskarutbildningsämne: Fysik
Avhandlingens titel: Theoretical and numerical bimetric relativity
Plats: sal FB52, AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullsbacken 21 

Namn: Stefanie Friedrich
Datum för disputation: 2020-03-20, kl. 14.00
Institution: Institutionen för biokemi och biofysik
Forskarutbildningsämne: Biokemi med inriktning mot bioinformatik
Avhandlingens titel: Computational Analysis of Tumour Heterogeneity
Plats: Wangari, Widerströmska huset (KI), Tomtebodavägen 18.

Namn: Lisa Nicklasson
Datum för disputation: 2020-03-24, kl. 10.00
Institution: Matematiska institutionen
Forskarutbildningsämne: Matematik
Avhandlingens titel: Around minimal Hilbert series problems for graded algebras
Plats: sal 14, hus 5, Kräftriket, Roslagsvägen 101

Namn: Eleni Mitoudi-Vagourdi
Datum för disputation: 2020-03-25, kl. 10.00
Institution: Institutionen för material- och miljökemi (MMK)
Forskarutbildningsämne: Oorganisk kemi
Avhandlingens titel: Design of new materials with crystal structure related properties - the role of lone pair cations
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B.

Namn: Kristine Grave
Datum för disputation: 2020-03-27, kl. 10.00
Institution: Institutionen för biokemi och biofysik 
Forskarutbildningsämne: Biokemi
Avhandlingens titel: "Towards structural characterisation of M. tuberculosis membrane proteins and metal specificity in ribonucleotide reductases"
X-ray crystallography
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B.

 

April

Namn: Elena Subbotina
Datum för disputation: 2020-04-03, kl. 10.00
Institution: Organisk kemi
Forskarutbildningsämne: Organisk kemi
Avhandlingens titel: Production and transformation of organic compounds from renewable feedstocks.
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B.

Namn: Dirk Wölbing
Datum för disputation: 2020-04-08, kl. 09.00
Institution: Fysik
Forskarutbildningsämne: Fysik
Avhandlingens titel: The PANDA electromagnetic calorimeter at photon energies below 100 MeV
Plats: Sal FB55, AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullsbacken 21.

Namn: Markus Preston
Datum för disputation: 2020-04-17, kl. 09.00
Institution:
Forskarutbildningsämne:
Avhandlingens titel: Developments for the FPGA-Based Digitiser in the PANDA Electromagnetic Calorimeters
Plats: FB55, AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullsbacken 21.

Namn: Jesper Norell
Datum för disputation: 2020-04-22, kl. 13.00
Institution: Fysikum
Forskarutbildningsämne: Teoretisk fysik
Avhandlingens titel: Production and transformation of organic compounds from renewable feedstocks.
Plats: FA32, AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullsbacken 21.

Namn: Emma Wahlberg
Datum för disputation: 2020-04-24, kl. 13.00
Institution: Zoologiska institutionen
Forskarutbildningsämne: Zoologisk systematik och evolutionsforskning
Avhandlingens titel: Molecules and morphology in Empidoidea (Diptera) - Phylogenetic analysis and taxonomic implications
Plats: Lilla hörsalen, Naturhistoriska riksmuséet, Frescativägen 40.

Namn: Björn Forsberg
Datum för disputation: 2020-04-24, kl. 13.00
Institution: Institutionen för biokemi och biofysik (DBB)
Forskarutbildningsämne: Biokemi med inriktning mot bioinformatik
Avhandlingens titel: Fast and reliable alignment and classification of biological macromolecules in electron microscopy images
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B.

Namn: Daniel Ketzer
Datum för disputation: 2020-04-24, kl. 13.00
Institution: Institutionen för naturgeografi
Forskarutbildningsämne: Naturgeografi
Avhandlingens titel: Land use conflicts between Agriculture and Energy Production
Plats: De Geersalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 14.

Namn: Malte Posselt
Datum för disputation: 2020-04-27, kl. 10.00
Institution: Institutionen för miljövetenskap
Forskarutbildningsämne: Tillämpad miljövetenskap
Avhandlingens titel: Transformation of Micropollutants in the Hyporheic Zone

Namn: Cesare M. Baronio
Datum för disputation: 2020-04-29, kl. 10.00
Institution: DBB
Forskarutbildningsämne: Biofysik
Avhandlingens titel: Calculation of the amide I absorption of proteins

Namn: William Senkondo
Datum för disputation: 2020-04-29, kl. 13.00
Institution: Institutionen för naturgeografi (NG)
Forskarutbildningsämne: Naturgeografi
Avhandlingens titel: Modeling water resources despite data limitations in Tanzania’s Kilombero Valley

 

 

Maj

Namn: Bart Pelssers
Datum för disputation: 2020-05-07, kl. 10.00
Institution: Fysikum
Forskarutbildningsämne: Fysik
Avhandlingens titel: Enhancing direct searches for dark matter -- Spatial--temporal modeling and explicit likelihoods

Namn: Helena Lindström
Datum för disputation: 2020-05-07, kl. 10.00
Institution: Institutionen för biokemi och biofysik (DBB)
Forskarutbildningsämne: Neurokemi med molekylär neurobiologi
Avhandlingens titel: Exploring steroidogenic activity of glutathione transferases across species

Namn: Robert Horvath
Datum för disputation: 2020-05-08, kl. 10.00
Institution: Institutionen för ekologi, miljö och botanik (DEEP)
Forskarutbildningsämne: Ekologi och evolution
Avhandlingens titel: Population genomic analyses of regulatory variation and selection in Brassicaceae species

Namn: Linda Ahl
Datum för disputation: 2020-05-08, kl. 13.00
Institution: Institutionen för matematikämnets och naturvetenskapsämnenas didaktik (MND)
Forskarutbildningsämne: Matematikämnets didaktik
Avhandlingens titel: Individualized mathematics instruction for adults - In the Swedish prison education context

Namn: Elin Tollefsen
Datum för disputation: 2020-05-13, kl. 10.00
Institution: Institutionen för geologiska vetenskaper 
Forskarutbildningsämne: Geologi
Avhandlingens titel: Experimental, petrological and geochemical investigations of ikaite (CaCO3 ·6H2O) formation in marine environments
Plats: De Geersalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 14

Namn: Daniel Marquina
Datum för disputation: 2020-05-15, kl. 09.30
Institution: Zoologiska institutionen
Forskarutbildningsämne: Zoologisk systematik och evolutionsforskning
Avhandlingens titel: Debugging metabarcoding for insect biodiversity studies
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen), NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20

Namn: Mafalda Castro
Datum för disputation: 2020-05-15, kl. 10.00
Institution: nstitutionen för miljövetenskap
Forskarutbildningsämne: Miljövetenskap
Avhandlingens titel: Chlorinated Paraffins: improved understanding of their bioaccumulation and toxicity in Daphnia magna

Namn: Jörg A. Bachmann
Datum för disputation: 2020-05-15, kl. 13.00
Institution: Institutionen för ekologi, miljö och botanik (DEEP)
Forskarutbildningsämne: Ekologi och evolution
Avhandlingens titel: Evolutionary consequences of dominance at the Brassicaceae self-incompatibility locus

Namn: Roger Salvatori
Datum för disputation: 2020-05-22, kl. 10.00
Institution: Institutionen för biokemi och biofysik (DBB)
Forskarutbildningsämne: Biokemi
Avhandlingens titel: Organization and regulation of mitochondrial gene expression
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B

Namn: Alexandra Toth
Datum för disputation: 2020-05-25, kl. 14.15
Institution: Fysikum
Forskarutbildningsämne: Biokemi
Avhandlingens titel: Significance of mitochondrial ultrastructure for bioenergetics
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B

Namn: Axel Widmark
Datum för disputation: 2020-05-28, kl. 09.30
Institution: Institutionen för biokemi och biofysik (DBB)
Forskarutbildningsämne: Teoretisk fysik
Avhandlingens titel: Dark Matter in the Solar System, Galaxy and Beyond
Plats: FB42, AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullsbacken 21.

Namn: Daniels Posevins
Datum för disputation: 2020-05-29, kl. 10.00
Institution: Institutionen fär organisk kemi
Forskarutbildningsämne: Organisk kemi
Avhandlingens titel: Advances in Stereoselective Palladium(ΙΙ)-Catalyzed Oxidative Transformations of Allenes
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B

 

Juni

Namn: Marvin Lübcke,
Datum för disputation: 2020-06-01, kl. 14.00
Institution: Institutionen för organisk kemi
Forskarutbildningsämne: Organisk kemi
Avhandlingens titel: Bifunctionalization of Small Organic Molecules Based on Fluorine Incorporation
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B

Namn: Martin Kapuscinski
Datum för disputation: 2020-06-02, kl. 13.00
Institution: Material- och miljökemi
Forskarutbildningsämne: Materialkemi
Avhandlingens titel: Bifunctionalization of Small Organic Molecules Based on Fluorine Incorporation
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B.

Namn: Emma Björkvik
Datum för disputation: 2020-06-05, kl. 10.00
Institution: Stockholms Resilienscentrum (SRC)
Forskarutbildningsämne: Vetenskap om hållbar utveckling
Avhandlingens titel:

Namn: Michael Oschmann
Datum för disputation: 2020-06-05, kl. 10.00
Institution: Organisk kemi
Forskarutbildningsämne: Organisk kemi
Avhandlingens titel: Palladium Catalysis in Directed C-H Bond Activation and Cycloisomerisation Reactions
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B

Namn: Sorbhi Rathore
Datum för disputation: 2020-06-08, kl. 13.00
Institution: Institutionen för biokemi och biofysik (DBB)
Forskarutbildningsämne: Biokemi
Avhandlingens titel: Structural characterisation of mitochondrial macromolecular complexes using cryo-EM
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B.

Namn: Iman Mahyaeh
Datum för disputation: 2020-06-09, kl. 13.15
Institution: Fysikum
Forskarutbildningsämne: Teoretisk fysik
Avhandlingens titel: Study of the phase diagram of Z_n symmetric chains
Plats: FB42, AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullsbacken 21.

Namn: Maxime Gestin
Datum för disputation: 2020-06-10, kl. 10.00
Institution: Institutionen för biokemi och biofysik (DBB)
Forskarutbildningsämne: Neurokemi med molekylär neurobiologi
Avhandlingens titel: Cell-Penetrating Peptides: PepFect14, a versatile cell-penetrating peptide
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B.

Namn: Stanislas Muhinyuza
Datum för disputation: 2020-06-10, kl. 13.00
Institution: Matematiska institutionen
Forskarutbildningsämne: Matematisk statistik
Avhandlingens titel: Statistical Inference of Tangency Portfolio in Small and Large Dimension
Plats: Sal 14, hus 5 Kräftriket, Roslagsvägen 101.

Namn: Katharina Stephan
Datum för disputation: 2020-06-11, kl. 10.00
Institution: Institutionen för biokemi och biofysik (DBB)
Forskarutbildningsämne: Biokemi
Avhandlingens titel: Biogenesis of the mitochondrial bc1 complex
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B

Namn: Fredrik Hurtig
Datum för disputation: 2020-06-12, kl. 10.00
Institution: Institutionen för molekylär biovetenskap, Wenner-Grens institut (MBW)
Forskarutbildningsämne: Molekylär biovetenskap
Avhandlingens titel: Divisive structures: 2 billion years of biofilament evolution
Plats: Zoom Meeting ID: 638-3943-9290, https://stockholmuniversity.zoom.us/j/63839439290

Namn: Preeti Menon
Datum för disputation: 2020-06-12, kl. 10.00
Institution: Institutionen för biokemi och biofysik (DBB)
Forskarutbildningsämne: Neurokemi med molekylär neurobiologi
Avhandlingens titel: The amyloid-beta precursor protein (APP) and it's adaptor protein Fe65: two key players in Alzheimer's disease
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B

Namn: Sebastian Scher
Datum för disputation: 2020-06-12, kl. 10.00
Institution: Meteorologi
Forskarutbildningsämne: Atmosfärsvetenskap och oceanografi
Avhandlingens titel: Machine Learning Approaches to Atmospheric Predictability
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen), NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20

Namn: Alexander Späh
Datum för disputation: 2020-06-12, kl. 13.00
Institution: Fysikum
Forskarutbildningsämne: Fysik
Avhandlingens titel: X-Ray Investigations of the Liquid-Liquid Critical Point Hypothesis in Supercooled Water
Plats Zoom: https://stockholmuniversity.zoom.us/s/239996391

Namn: Sreekanth  Kizhakkumpurath Manikandan
Datum för disputation: 2020-06-15, kl. 10.00
Institution: Fysik
Forskarutbildningsämne: Teoretisk Fysik
Avhandlingens titel: Non-equilibrium thermodynamics at the microscopic scales
Plats: FB42, AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullsbacken 21.

 

 

Augusti

Namn: Per Calissendorf
Datum för disputation: 2020-08-21, kl. 13.00
Institution: Astronomi
Forskarutbildningsämne: Astronomi
Avhandlingens titel: Characterising Emblematic Binaries at the Lowest Stellar and Substellar Masses
Plats: Oskar Kleins auditorium (FR4), AlbaNova universitetscentrum, Roslagsbacken 21.

 

Namn: Emma Björkvik
Datum för disputation: 2020-08-28, kl. 14.00
Institution: Stockholm Resilience Centre
Forskarutbildningsämne: Hållbarhet
Avhandlingens titel: Stewardship in Swedish Baltic small-scale fisheries.
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen), NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20 and via Zoom at stockholmresilience.org

 

 

September

Namn: Cecilia Mörman (tidigare Wallin)
Datum för disputation: 2020-09-03, kl. 10.00
Institution: Institutionen för biokemi och biofysik (DBB)
Forskarutbildningsämne: Biofysik
Avhandlingens titel: Self-assembly of amyloid-β peptides in the presence of metal ions and interacting molecules
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B.

Namn: Yoran Tournois
Datum för disputation: 2020-09-04, kl. 10.00
Institution: Fysikum
Forskarutbildningsämne: Teoretisk fysik
Avhandlingens titel: Abelian and non-abelian quantum Hall hierarchies
Plats: FD5, AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullsbacken 21.

Namn: Maria Eggertsen
Datum för disputation: 2020-09-09, kl. 10.00
Institution: Institutionen för ekologi, miljö och botanik (DEEP)
Forskarutbildningsämne: Marin ekologi
Avhandlingens titel: Introduced and indigenous macroalgae - ecological effects, functions and regulating factors in tropical seascapes
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen), NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20.

Namn: Ievgenii Borodianskyi
Datum för disputation: 2020-09-09 kl. 13.00
Institution: Fysikum
Forskarutbildningsämne: Fysik
Avhandlingens titel: Superradiant THz wave emission from arrays of Josephson junctions
Plats: FD5, AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullsbacken 21

Namn: Laura Elser
Datum för disputation: 2020-09-09 kl. 15.00
Institution: SRC
Forskarutbildningsämne: Vetenskap om hållbar utveckling
Avhandlingens titel: Cross-scale dynamics and trade relations in globalizing fisheries
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen) NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20 and digitally https://stockholmuniversity.zoom.us/j69402590388

Namn: Massimiliano Smania
Datum för disputation: 2020-09-10 kl. 09.00
Institution: Fysikum
Forskarutbildningsämne: Fysik
Avhandlingens titel: Photonic multipartite entanglement: Generation, measurement and applications
Plats: FB41, AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullsbacken 21, digitally https://stockholmuniversity.zoom.us/s/239996391

Namn: Irinia Dumitru
Datum för disputation: 2020-09-10 kl. 13.00
Institution: Fysikum
Forskarutbildningsämne: Teoretisk fysik
Avhandlingens titel: Studies in the geometry of quantum measnurement
Plats: Sal C5:1007, AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullsbacken 21, digitally www.fysik.su.se

Namn: Veronica Menancho
Datum för disputation: 2020-09-11, kl. 10.00
Institution: Astronomi
Forskarutbildningsämne: Astronomi
Avhandlingens titel: Probing the interstellar medium of the extreme starburst galaxy Haro 11 with Integral field spectroscopy
Plats: FA32, AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullsbacken 21

Namn: Jessica Spijkers
Datum för disputation: 2020-09-11, kl. 13.00
Institution: Stockholms Resilienscentrum (SRC)
Forskarutbildningsämne: Vetenskap om hållbar utveckling
Avhandlingens titel: Patterns of international fisheries conflict
Plats: https://www.stockholmresilience.org/

Namn: Janina Renk
Datum för disputation: 2020-09-11, kl. 13.00
Institution: Fysik
Forskarutbildningsämne: Teoretisk fysik
Avhandlingens titel: Delving in the Dark – Searching for Signatures of Non-Standard Physics in Cosmological and Astrophysical Observables
Plats: Sal FB42, AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullsbacken 21.

Namn: Samuel Joseph Lowe
Datum för disputation: 2020-09-11, kl. 13.00
Institution: Institutionen för miljövetenskap och analytisk kemi (ACES)
Forskarutbildningsämne: Miljövetenskap
Avhandlingens titel: Modelling the effects of organic aerosol phase partitioning processes on cloud formation
Plats: Zoom https://www.aces.su.se

Namn: Angelica Chirico
Datum för disputation: 2020-09-11, kl. 13.30
Institution: Ekologi, Miljö och Botanik
Forskarutbildningsämne: Marin Ekotoxikologi
Avhandlingens titel: ffects of two contrasting types of marine protected areas on tropical seagrass and coral communities
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen), NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20.

Namn: Amelie Lindgren
Datum för disputation: 2020-09-18, kl. 13.00
Institution: Institutionen för naturgeografi (NG)
Forskarutbildningsämne: Naturgeografi
Avhandlingens titel: Northern Permafrost Region Soil Carbon Dynamics since the Last Glacial Maximum– a terrestrial component in the glacial to interglacial carbon cycle

Namn: Ali Pour Khavari
Datum för disputation: 2020-09-18, kl. 13.00
Institution: Institutionen för molekylär biovetenskap, Wenner-Grens institut (MBW)
Forskarutbildningsämne: Molekylär biovetenskap
Avhandlingens titel: Investigation of radiation-induced oxidative stress and inflammatory response in vitro and in vivo
Plats: https://stockholmuniversity.zoom.us/j/2628184237.

Namn: Theresa Kriegler
Datum för disputation: 2020-09-18, kl. 14.00
Institution: Institutionen för biokemi och biofysik (DBB)
Forskarutbildningsämne: Biokemi
Avhandlingens titel: Pulling Force Studies of Secretory Protein Translocation into the Endoplasmic Reticulum
Plats: Magnésalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B.
Plats: https://stockholmuniversity.zoom.us/j/9537436103.

Namn: Chi Zhang
Datum för disputation: 2020-09-21, kl. 10.00
Institution: Fysikum
Forskarutbildningsämne: Fysik
Avhandlingens titel: Fast and Scalable Entangling Gate in Trapped Ions via Rydberg Interaction.
Plats: Sal FB42, AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullsbacken 21.

Namn: Anton Ribbenstedt
Datum för disputation: 2020-09-24, kl. 10.00
Institution: Institutionen för miljövetenskap och analytisk kemi (ACES)
Forskarutbildningsämne: Miljövetenskap
Avhandlingens titel: Toxicometabolomics and transformation product identification in single zebrafish embryos
Plats: Nordenskiöldsalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 12.

Namn: Edmond Alavaisha
Datum för disputation: 2020-09-24, kl. 13.00
Institution: Institutionen för naturgeografi (NG)
Forskarutbildningsämne: Naturgeografi
Avhandlingens titel: Ecosystem services and agricultural management practices under changing landscape in Kilombero valley, Tanzania
Plats: De Geersalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 14.

Namn: Yuan Guo
Datum för disputation: 2020-09-25, kl. 09.00
Institution: Institutionen för molekylär biovetenskap, Wenner-Grens institut (MBW)
Forskarutbildningsämne: Molekylär biovetenskap
Avhandlingens titel: RNA polymerase I regulation by chromatin remodelling.
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen) NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20

Namn: Matilda Petersson
Datum för disputation: 2020-09-25, kl. 09.30
Institution: Stockholms Resilienscentrum (SRC)
Forskarutbildningsämne: Vetenskap om hållbar utveckling
Avhandlingens titel: Non-state actors and global fisheries governane - participation, strategies and influence
Plats: Zoom www.stockholmresilience.org

Namn: Annemarie Perez Boerema
Datum för disputation: 2020-09-25, kl. 10.00
Institution: Institutionen för biokemi och biofysik (DBB)
Forskarutbildningsämne: Biokemi
Avhandlingens titel: Structural studies of photosynthetic proteins
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B.

Namn: Traimate Sangsuwan
Datum för disputation: 2020-09-25, kl. 13.00
Institution: Institutionen för molekylär biovetenskap, Wenner-Grens institut (MBW)
Forskarutbildningsämne: Molekylär biovetenskap
Avhandlingens titel: Investigation of low dose and low dose rate effects of ionizing radiation using cultured cells and  Drosophila embryo as experimental models
Plats: Zoom https://stockholmuniversity.zoom.us/j/3431033044

Namn: Sebastian Rosengren
Datum för disputation: 2020-09-25, kl. 13.00
Institution: Matematiska institutionen
Forskarutbildningsämne: Matematisk statistik
Avhandlingens titel: Random graphs and random growth
Plats: Sal 15, hus 5, Kräftriket, Roslagsvägen 101.

Namn: Therese Bennich
Datum för disputation: 2020-09-25, kl. 13.00
Institution: Institutionen för naturgeografi
Forskarutbildningsämne: Naturgeografi
Avhandlingens titel: The transition to a bio-based economy: Towards an integrated understanding
Plats: https://stockholmuniversity.zoom.us/j/9537436103.

Namn: Hao Wang
Datum för disputation: 2020-09-29, kl. 14.00
Institution: Institutionen för biokemi och biofysik (DBB)
Forskarutbildningsämne: Biokemi
Avhandlingens titel: Novel mechanisms of influenza neuraminidase adaptation and diversification
Plats: Zoom https://www.dbb.su.se.

 

 

Oktober

Namn: Cecilia Bergqvist
Datum för disputation: 2020-10-02, kl. 10.00
Institution: Institutionen för biokemi och biofysik (DBB)
Forskarutbildningsämne: Neurokemi med molekylär neurobiologi
Avhandlingens titel: The role of nuclear envelope proteins in chromatin organization, differentiation and disease.
Plats: Magnélisalen, Kemiska övningslaboratoriet, Svante Arrhenius väg 16 B.

Namn: Jonna Wiblom
Datum för disputation: 2020-10-02, kl. 13.00
Institution: Institutionen för matematikämnets och naturvetenskapsämnenas didaktik (MND)
Forskarutbildningsämne: Naturvetenskapsämnenas didaktik
Avhandlingens titel: Cultivating humanity in science education: Expanding the notion of critical examination in students' engagement with science in the media
Plats: Vivi Täckholmsalen (Q-salen) NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20 samt digitalt via Zoom 

Namn: Megan Meacham
Datum för disputation: 2020-10-08, kl. 09.30
Institution: Stockholms Resilienscentrum (SRC)
Forskarutbildningsämne: Vetenskap om hållbar utveckling
Avhandlingens titel: Social-ecological dyanamics of ecosystem service bundles
Plats: Rum 306, Kräftriket 2B samt digitalt via Zoom. Zoom-länk kommer att finnas tillgänglig på stockholmresilience.org

Namn: Roshan Vaid
Datum för disputation: 2020-10-09, kl. 10.00
Institution: Institutionen för molekylär biovetenskap, Wenner-Grens institut (MBW)
Forskarutbildningsämne: Molekylär biovetenskap
Avhandlingens titel: Transcription regulation across levels of chromatin organization
Plats: P216, NPQ-huset, Svante Arrhenius väg 20 A.

Namn: Caroline Greiser
Datum för disputation: 2020-10-14, kl. 10.00
Institution: Institutionen för ekologi, miljö och botanik (DEEP)
Forskarutbildningsämne: Ekologi och evolution
Avhandlingens titel: Microclimate at range margins – consequences for boreal forest understory species
Plats: Digitalt via Zoom. Länk kommer att finnas tillgänglig på su.se/deep

Namn: Marie K. Schellens
Datum för disputation: 2020-10-14, kl. 13.00
Institution: Institutionen för naturgeografi (NG)
Forskarutbildningsämne: Naturgeografi
Avhandlingens titel: Violent natural resource conflicts: from definitions to prevention
Plats: De Geersalen, Geovetenskapens hus, Svante Arrhenius väg 14 samt digitalt via Zoom

Namn: Fabian Pokorny
Datum för disputation: 2020-10-21, kl. 13.00
Institution: Fysikum
Forskarutbildningsämne: Fysik
Avhandlingens titel: Microwave dressed Rydberg ions
Plats: Sal C5:1007, AlbaNova universitetscentrum, Roslagstullsbacken 21.

Namn: Carl Österlin
Datum för disputation: 2020-10-23, kl. 13.00
Institution: Institutionen för naturgeografi (NG)
Forskarutbildningsämne: Naturgeografi
Avhandlingens titel: Nature conservation, landscape change and indigenous rights - The role of Sámi reindeer husbandry for environmental objectives in the Swedish mountain range
Plats: https://www.natgeo.su.se/

Namn: Bashar Saleh
Datum för disputation: 2020-10-23, kl. 13.00
Institution: Matematiska institutionen
Forskarutbildningsämne: Matematik
Avhandlingens titel: Formality and rational homotopy theory of relative homotopy automorphisms
Plats: Zoom at www.maths.su.se

Namn: Jennifer Newall
Datum för disputation: 2020-10-29, kl. 13.00
Institution: Institutionen för naturgeografi (NG)
Forskarutbildningsämne: Naturgeografi
Avhandlingens titel: Paleoglaciology of western Dronning Maud Land, Antarctica: reconstructing changes in the thickness of the East Antarctic Ice Sheet

Namn: Konstantin Kriechbaum
Datum för disputation: 2020-10-29, kl. 13.00
Institution: Institutionen för material- och miljökemi (MMK)
Forskarutbildningsämne: Materialkemi
Avhandlingens titel: Funcional Nanocellulose-Tannin Materials Inspired by Nature and Traditional Processes
Plats: Zoom at www.mmk.su.se

 

November

Namn: Andrea Serio
Datum för disputation: 2020-11-06, kl. 13.00
Institution: Matematiska institutionen
Forskarutbildningsämne: Matematik
Avhandlingens titel: Extremal eigenvalues and geometry of quantum graphs
Plats: sal 14, hus 5, Kräftriket, Roslagsvägen 101

Namn: Wenjing Kang
Datum för disputation: 2020-11-18, kl. 09.00
Institution: Institutionen för molekylär biovetenskap, Wenner-Grens institut (MBW)
Forskarutbildningsämne: Molekylär biovetenskap
Avhandlingens titel: MicroRNAs: from biogenesis to organismal tracing

Namn: Luigi Piemontese
Datum för disputation: 2020-11-20, kl. 09.00
Institution: Stockholms Resilienscentrum (SRC)
Forskarutbildningsämne: Vetenskap om hållbar utveckling
Avhandlingens titel: "The grass is always greener on the other side: Sustainable Land and Water management Practices for a greener food future"

Namn: Sarah Leeb
Datum för disputation: 2020-11-27, kl. 10.00
Institution: Institutionen för biokemi och biofysik (DBB)
Forskarutbildningsämne: Biofysik
Avhandlingens titel: How transient interactions in the crowded cytosol affect protein mobility and stability

 

 

 

December

Namn: Hanna Gebreegziabher Gebremariam
Datum för disputation: 2020-12-11, kl. 09.00
Institution: Institutionen för molekylär biovetenskap, Wenner-Grens institut (MBW)
Forskarutbildningsämne: Molekylär biovetenskap
Avhandlingens titel: Interaction betweeen Helicobacter pylori and host target cells

Namn: Beyene Zewdie Hailu
Datum för disputation: 2020-12-16, kl. 10.00
Institution: Institutionen för ekologi, miljö och botanik (DEEP)
Forskarutbildningsämne: Plant ecology
Avhandlingens titel: Biodiversity, yield and major fungal disease of coffee along management intensification gradient

Namn: Johan Lindberg
Datum för disputation: 2020-12-16, kl. 13.00
Institution: Matematiska institutionen
Forskarutbildningsämne: Matematik
Avhandlingens titel: Localic categories of models and categorical aspects of intuitionistic ramified type theory

Namn: Stephanie Fong
Datum för disputation: 2020-12-17, kl. 10.00
Institution: Zoologiska institutionen
Forskarutbildningsämne: Etologi
Avhandlingens titel: Mosaic brain evolution and its consequences in the guppy (Poecilia reticulata).